لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

لزوم آزادی زندانیان اوکراین در روسیه


ایالات متحده آمریکا بار دیگر از مسکو خواسته است زندانیان اوکراین در روسیه را آزاد کند.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه در یک نشست خبری از مبادله زندانیان در ماه دسامبر استقبال کرد. در آن زمان، مقامات اوکراین و جدایی خواهانی که روسیه از آنها حمایت می کند، بیش از ۳۸۰ زندانی را معاوضه کردند، که بزرگترین معاوضه از زمان آغاز خصومت ها در سال پیش بود. اما خانم ساکی یادآور شد که صدها نفر همچنان در اسارت هستند و از دو اوکراینی برجسته نام برد و گفت ما ادامه بازداشت گروگان های اوکراینی در داخل روسیه، از جمله نادیوا ساوچنکوو عضو پارلمان، و اولگ سنتسوو فیلمساز، را بار دیگر محکوم می کنیم.

خانم ساوچنکوو، خلبان، در ماه ژوئن توسط جدایی خواهان در شرق اوکراین بازداشت و به زور به روسیه برده شد. مقامات روسیه او را به همدستی در قتل دو روزنامه نگار روس متهم کردند. در ماه اکتبر ساوچنکوو، که این اتهام را تکذیب می کند، بطور غیابی به نمایندگی پارلمان اوکراین برگزیده شد. وی چهار هفته است که در اعتراض به شرایط بازداشت، در اعتصاب غذا بسر می برد و گزارش ها حاکی است که سلامت او در خطر است.

اولگ سنتسوو یک فیلمساز اوکراینی است و در تظاهراتی که در نوامبر ۲۰۱۳ در کیف آغاز شد، فعالیت داشت. نیروهای امنیتی او را در ماه مه ۲۰۱۴ در کریمه دستگیر کردند و به اتهام ساختگی طرح ریزی اقدامات تروریستی متهم کردند. عفو بین الملل بر اساس ادعالی سنتسوو و وکیلش گزارش داد او در بازداشت هدف ضرب و جرح قرار گرفت و برای وادار کردن او به اعتراف به اتهام، به تجاوز جنسی تهدید شد.

در ماه سپتامبر ۲۰۱۴، روسیه موافقت کرد پروتکل های مینسک را رعایت کند، که آزادی تمام زندانیان و گروگا ن ها یک ماده اصلی آن است. ایالات متحده آمریکا از مقامات روسیه می خواهد خانم ساواچنکوو ، و آقای سنتسوو، و نیز تمام گروگان های اوکراینی را آزاد کنند.

XS
SM
MD
LG