لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

روزنامه «وطن امروز» و سایت «خبرآنلاین» دادگاهی می‌شوند


هیأت نظارت بر مطبوعات ایران، پرونده روزنامه وطن امروز را به خاطر انتشار مطلبی درباره پادشاه عربستان، به دادگاه فرستاد.

روزنامه وطن امروز در شماره روز سه‌شنبه گذشته خود، برای مطلبی در مورد گمانه‌زنی‌ها نسبت به احتمال مرگ ملک عبدالله پادشاه عربستان از تیتر «خبر مرگش» استفاده کرده بود.

هیات نظارت بر مطبوعات، دلیل احضار روزنامه وطن امروز به دادگاه را «توهین به پادشاه عربستان سعودی و به خطر انداختن منافع ملی ایران» اعلام کرده است.

وطن امروز به مدیر مسئولی مهرداد بذرپاش، نماینده عضو جبهه پایداری و نزدیک به طیف تندروی اصولگرایان منتشر می‌شود و از آن به عنوان روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران یاد می‌شود.

روزنامه وطن امروز در صفحه نخست شماره روز سه‌شنبه با غیرتوهین‌‌آمیز دانستن مطلب خود، نوشت «حفظ روابط با پادشاه کشوری که دستش به خون مسلمانان آغشته است، چه ارزشی دارد که پای این روزنامه را به دادگاه بکشاند.»

دادستانی «خبر آنلاین» را به دادگاه کشاند

از سوی دیگر، معاون قضایی دادستان کل ایران اعلام کرد که از سوی دادستانی علیه وبسایت خبری «خبر آنلاین» اعلام جرم شده است.

عبدالصمد خرم‌آبادی در گفت و گو با خبرگزاری فارس اتهام خبرآنلاین را «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی علیه نهادهای کشور» عنوان کرده است.

سایت خبرآنلاین طی روزهای گذشته با انتشار مطلبی با عنوان «رمزگشایی از فساد ابوذر و سلمان‌ها در کلام رئیس جمهور»، با اشاره به سخنرانی حسن روحانی در مورد فساد در نهادی که پول، قدرت، سلاح و رسانه در اختیار دارد، به موضوع فعالیت‌های امنیتی و اقتصادی سپاه پاسداران پرداخته بود.

اگر چه روحانی در سخنرانی خود نامی از سپاه پاسداران نبرد، اما ناظران سخنان روحانی را اشاره‌ای به فعالیت‌های سپاه دانستند.

در مطلب خبرآنلاین که به قلم حمیدرضا شاه‌محمدی نوشته شده، فعالیت‌های سپاه را در عرصه‌های اقتصادی، امنیتی، سیاسی و رسانه‌ای نقد شده و مغایر با ماموریت این نهاد در دفاع از کشور عنوان شده است.

این یادداشت با انتقادات شدیدی از سوی رسانه‌های محافظه‌کار روبرو شد. خبرآنلاین به خاطر انتشار این مطلب عذرخواهی کرده و اعلام کرده است که مطلب یادشده در بخش وبلاگ نویسندگان این وبسایت منتشر شده که توسط نویسندگان اداره می‌شود و مدیریت سایت بر آن نظارت نمی‌کند.

با وجود این، معاون دادستان کل ایران، تصمیم هیات نظارت بر مطبوعات را که به تذکر به خبرآنلاین اکتفا کرد، «ضعیف دانست.»

به نوشته فارس، با تصمیم هیئت نظارت بر مطبوعات پرونده روزنامه «وطن امروز» به دادگاه ارجاع داده شد و «خبر آنلاین» فقط تذکر گرفت.

وبسایت خبرآنلاین توسط حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد راه‌اندازی شده است.

XS
SM
MD
LG