لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۵

تحقیق درباره علت سقوط سفینه فضایی توریستی آغاز شد


ریچارد برانسون، بنیانگذار و رئیس شرکت ویرجین گالاکتیک در کنفرانس خبری پس از سقوط سفینه فضایی دو – موهاوی، کالیفرنیا، ۱۰ آبان
ریچارد برانسون، بنیانگذار و رئیس شرکت ویرجین گالاکتیک در کنفرانس خبری پس از سقوط سفینه فضایی دو – موهاوی، کالیفرنیا، ۱۰ آبان

ریچارد برانسون، میلیاردر بریتانیایی و صاحب شرکت خصوصی صنایع گردشگری فضایی ویرجین گالاکتیک، روز شنبه گفت مصمم است تحقیق کند که چه اشکالی موجب سقوط سفینه فضایی توریستی موسوم به «سفینه ۲» شد، که در اثر آن یک خلبان کشته و خلبان دیگر مجروح شد.

آقای برانسون در یک کنفرانس خبری گفت ایمنی همواره اولویت اصلی برنامه او بوده است.

وی درباره جزئیات سانحه روز جمعه چیزی نگفت. مراحل اولیه تحقیق درباره سقوط سفینه فضایی توریستی که هنگام پرواز آزمایشی دچار سانحه شد، از سوی مقامات وزارت راه آمریکا آغاز شده است.

سفینه فضایی توریستی ساخت شرکت ویرجین گالاکتیک به نام «سفینه فضایی دو» روز جمعه در صحرای موهاوی در ۱۵۰ کیلومتری لس آنجلس سقوط کرد. به نوشته لس آنجلس تایمز، خلبان کشته شده مایکل آلسبری، ۳۹ ساله، مهندس پرواز و خلبان پروازهای آزمایشیِ یک شرکت وابسته به نورتروپ گرومن بود – شرکتی که طراحی و ساخت سفینه فضایی توریستی را برای ویرجین گالاکتیک انجام داده بود. پرواز نافرجام روز جمعه، نهمین پرواز او با «سفینه فضایی دو» بود.

خلبان دیگر پیتر سیبولد، ۴۳ ساله، موفق شد با چتر نجات از سفینه بیرون بپرد، ولی به دلیل جراحات سنگین در بیمارستان بستری است.

کارشناسان می‌گویند تحقیق در مورد علت سانحه به احتمال زیاد روی موتور سفینه متمرکز خواهد بود، چون در پرواز روز جمعه برای اولین بار از سوخت جدیدی برای حرکت آن استفاده شده بود. این ماده با نام علمی‌ نیتروس اکساید، در اصطلاح عامیانه به گاز خنده معروف است.

شرکت ویرجین گالاکتیک در اردیبهشت ماه اعلام کرده بود که برای عملکرد بهتر سفینه، قصد دارد از یک سوخت جایگزین برای حرکت آن استفاده کند.

پرواز قبلی سفینه فضایی دو در دی ماه گذشته انجام شده بود.

شرکت ویرجین گالاکتیک در تلاش است تا برای مسافران خصوصی تورهای گردشگری فضایی – فراتر از مدار کره زمین و «در لبه فضا» راه‌اندازی کند.

سانحه روز جمعه دومین سانحه فضایی برای شرکت‌های خصوصی صنایع فضایی آمریکا بود. روز سه‌شنبه هم یک راکت تجاری بدون سرنشین متعلق به شرکت فضایی اوربیتال ساینس که قرار بود یک سفینه باری را به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد، لحظاتی بعد از بلندشدن از یک سکوی پرتاب ناسا، در ایالت ویرجینیا منفجر شد.

XS
SM
MD
LG