لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

سقوط مرگبار سفینه فضایی توریستی


تصویری از سفینه فضایی شماره ۲ متعلق به شرکت ویرجین گالاکتیک - که روز جمعه سقوط کرد - عکس از آرشیو
تصویری از سفینه فضایی شماره ۲ متعلق به شرکت ویرجین گالاکتیک - که روز جمعه سقوط کرد - عکس از آرشیو

سفینه فضایی توریستی ساخت شرکت ویرجین گالاکتیک حین انجام پرواز آزمایشی در صحرای موهاوی در ۱۵۰ کیلومتری لس آنجلس دچار سانحه شد و سقوط کرد.

به گزارش رویترز، سانحه روز جمعه نزدیکی پایگاه هوایی و فضایی موهاوی در ایالت کالیفرنیا روی داد و در جریان آن، یکی از خلبانان کشته و دیگری به شدت مجروح شد.

این رویداد تنها دو روز بعد از آن اتفاق افتاد که یک راکت متعلق به شرکت فضانوردی خصوصی دیگری به نام اوربیتال ساینس، لحظاتی بعد از بلند شدن از زمین در ایالت ویرجینیا منفجر شد.

این دو سانحه پی در پی مرگبار لطمه بزرگی بود برای صنایع گردشگری فضایی – که چندی است پا به عرصه‌ای گذاشته که تا کنون تنها در قبضه دولت آمریکا بود.

تصاویر تلویزیونی از محل سانحه، لاشهء دو تکه شده سفینه را نشان می‌دهد که آرم ویرجین گالاکتیک روی آن پیداست. پلیس منطقه کِرن که سفینه در آن سقوط کرده می‌گوید قطعات سفینه تا شعاع یک مایل روی زمین پراکنده شده بود.

سفینه ویرجین گالاکتیک را در پرواز آزمایشی، یک هواپیمای جت با نام شوالیه سفید-۲ به ارتفاع بالا برد و‌‌ رها کرد. سفینه فضایی زیر بال‌های این جت چهار موتوره بسته شده بود، و اندکی بعد از رها شدن از هواپیما منفجر شد.

ریچارد برانسون صاحب و بنیان‌گذار بریتانیایی شرکت‌ ویرجین گالاکتیک بلافاصله پس از شنیدن خبر سقوط سفینه در توئیتی نوشت که عازم محل سانحه است و «در فکر همه [سرنشینان] هستم.»

ویرجین گالاکتیک یکی از شرکت‌های پیشتاز در صنایع گردشگری فضایی است.

XS
SM
MD
LG