لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

یونسکو: نوروز بنیانی برای هم بستگی جهانیان


اواز دسته جمعی نوروزی در تاجیکستان
اواز دسته جمعی نوروزی در تاجیکستان

بوکووا: نوروز به عنوان سنتی کهن سال با عناصر قوی فرهنگی و طبیعتی، زمانی ست برای خوش بودن با خانواده و دوستان و جامعه.

ایرینا بوکووا، دبیرکل یونسکو روز جمعه ۲۱ مارس ۲۰۱۴ در پیامی که به مناسبت نوروز ۱۳۹۳ فرستاد این روز را به همه ملت هایی که آن را جشن می گیرند تبریک گفت.

دبیرکل یونسکو دراین پیام آورده است: «میلیون ها نفر از مردم در آسیای غربی، جنوبی، و مرکزی، و کشورهای بالکان و دیگر مناطق جهان نوروز را جشن می گیرند. نوروز پیام آور احترام، تفاهم متقابل و صلح برای همه زنان و مردان جهان است. »

نوروز در سال ۲۰۰۹ در فهرست میراث فرهنگی بشریت قرار گرفت.

دبیرکل یونسکو درپیام خود در سایت یونسکو می نویسد: «نوروز زمان جشن سنت های زنده ای ست که به واقعیت های زندگی معنی می بخشند و با بهره گیری از تنوع فرهنگی بشری و ساختن پل های تازه گفت و گو به آن ها شکل می دهند.

«نوروز یاد آور قدرت فرهنگ و میراث انسان به عنوان نیروهای بر انگیزنده توسعه پایدار، و چشمه های جوشان دانش و خلاقیت است. در زمانی که همه جوامع در جست و جوی منابعی برای پویندگی هستند، میراث فرهنگی آن منابع یگانه را برای یافتن راه حل های پرمعنا و فراگیر در برابر چالش های کهنه و نو در اختیار دارد.

پیام نوروز، امروز، و در زمانی که کشورها برای رسیدن به هدف های ۲۰۱۵ هزاره می کوشند، و جامعه بین المللی برنامه تازه ای برای توسعه جهانی را طرح می کند، این است.»

ایرینا بوکووا در پیام خود ادامه می دهد: «نوروز به عنوان یک سنت کهن سال با عناصر قوی فرهنگی و طبیعتی، زمانی ست برای خوش بودن با خانواده و دوستان و جامعه. نوروز همچنین جشن نوزایی و هماهنگی با طبیعت است. در حالی که بسیاری از جوامع در گیر و دار تغییراتی عمیق اند و سیاره ما با فشارهای تازه ای روبروست، این پیام امروز با قدرت در تمام جهان منعکس می شود.»

خانم بوکووا در پایان پیام خود آورده است: «در این روز نوروز، بیایید باهم و با هدایت روح دوستی و درک متقابل پیش برویم. این قوی ترین بنیانی ست که با تکیه بر آن می توانیم چالش های جهانی را حل کنیم و به سوی هم بستگی و تفاهم میان همه مردم گام برداریم».

نوروز برهمگان خوش
ایرینا بوکووا
XS
SM
MD
LG