لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۴

هشدار آلمان به روسیه: خسارات سنگین در راه است


صدراعظم آلمان تمامیت ارضی اوکراین را بی چون و چرا دانست.
صدراعظم آلمان تمامیت ارضی اوکراین را بی چون و چرا دانست.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، به مسکو هشدار داده است که اگر تنش در منطقه «کریمه» در اوکراین افزایش یابد، اروپا می تواند خسارات اقتصادی و سیاسی بسیار سنگینی به روسیه بزند.

تحلیلگران می گویند: اکنون به نظر می رسد که آلمان، برای در فشار گذاشتن مسکو، مصمم به بهره گیری از قدرت دیپلماتیک و اقتصادی خود شده است.

خانم مرکل، هفته گذشته در سخنرانی برای قانونگذاران کشورش، مسکو را در حدی تا کنون بیسابقه، بشدت تهدید کرد:

"اگر روسیه به مسیری که در هفته های اخیر در پیش گرفته است، ادامه دهد، نه تنها برای اوکراین فاجعه بار خواهد بود که ما نیز، بعنوان همسایگان روسیه، [ادامه دادن این مسیر را] به چشم تهدید خواهیم دید. و این [روند] صرفاً روابط اتحادیه اروپا با روسیه را تغییر نخواهد داد. نه! [ادامه این مسیر] همچنین، خساراتی سنگین، خساراتی هم سیاسی و هم اقتصادی، به روسیه خواهد زد."

خانم مرکل، همزمان، هر گونه اقدام نظامی را منتفی دانست. او ادعای روسیه را درباره شباهت داشتن خواست کریمه برای جدایی از اوکراین با استقلال «کوسوو» از صربستان، بی پایه خواند.

در کریمه قرار است روز یکشنبه آینده برای پیوستن احتمالی این شبه جزیره به روسیه همه پرسی برگزار شود.

صدراعظم آلمان تاکید کرد:
"یک نکته باید کاملاً روشن باشد، این که تمامیت ارضی اوکراین را نمی توان به زیر سوال برد."

بگفته «الن رایلی» استاد دانشگاه «سیتی» در لندن، و کارشناس روابط روسیه، این یادآوری های خانم مرکل نمایشگر دور شدن او از مواضع سابقاً محتاطانه اش در قبال بحران اوکراین است:

"آن چه شاهدش هستیم نگرانی خطیر اروپا از این است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بخواهد از این ها هم بمراتب پیشتر برود. خانم مرکل پرسیده است که آیا در اروپا، در قلب این قاره، شاهد جنگی چریکی بسبک افغانستان خواهیم بود؟"

در بحران اوکراین، پای روابط عمیق اقتصادی و بازرگانی آلمان با روسیه در میان است. روسیه تهدید کرده است که با هر گونه تحریم شدنی، مقابله به مثل خواهد کرد.

چهل در صد از گاز مصرفی آلمان از روسیه به آن کشور صادر می شود. اما بگفته پروفسور «رایلی» اروپا می تواند از میزان این اتکاء بسرعت بکاهد و روسیه را از یک منبع درآمد مهم محروم کند:
"دوسوم از درآمد [شرکت دولتی] گازپروم روسیه، از یکسوم گاز تولیدی آن است که به اتحادیه اروپا می فروشد. و مالیاتی که از این راه نصیب روسیه می شود، نزدیک به ده در صد کل درآمدهای مالیاتی آن کشور، و در نتیجه، رقم بالا و بسیار کلانی است. اگر ارتباط شریان این شرکتهای غول پیکر یا دیگر شرکتهای زیر نفوذ دولت مسکو با بازارهای جهان غرب، قطع شود، تاثیر خواهد داشت."

از سوی دیگر، «الیزابت استیونز»، از کارکنان شرکت بیمه «جاردین لوید ثامپسون» لندن، و از تحلیلگران موارد همراه با مخاطره یا «ریسک پذیر» می گوید: آقای پوتین با جنگ لفظی حساب کردن تهدیدهای خانم مرکل، دست به قمار خواهد زد:

" اگر به شش سال پیش بازگردیم، به زمانی که روسیه درگیر جنگ در گرجستان شد، جهان غرب مسکو را قویاً محکوم کرد. اما سال بعد، آمریکایی ها سیاست تنظیم مجدد روابطشان با روسیه را اعلام کردند، و گمان می رفت که همه چیز بر پایه ای مثبت، و با روانی پیش خواهد رفت. پس، بگمان من، آقای پوتین می تواند مطمئن باشد که هر گونه تحریمی بر مسکو اِعمال شود؛ ضعیف خواهد بود."
XS
SM
MD
LG