لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۷

يك دختر دانشجو به هفت سال زندان محكوم شد


حکم هفت سال زندان به مریم شفیع پور به خاطر حمایت او از مهدی کروبی در سال ۱۳۸۸ داده شده است.

سازمان عفو بین الملل خواستار لغو محکومیت یک دانشجوی دختر ۲۷ ساله به هفت سال زندان شد. به گزارش عفو بین الملل این مجازات به خاطر فعالیت های صلح آمیز سیاسی به او داده شده است.

مریم شفیع پور، از فعالان انتخاباتی مهدی کروبی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران بوده است.

حسیبه حاج صحراوی، معاون سازمان عفو بین الملل در امور خاورمیانه این سازمان گفته است:« زندانی کردن یک دانشجو به مدت هفت سال آن هم برای بیان صلح آمیز نظرها یا حمایت از یک معترض سیاسی باورکردنی نیست. مریم شفیع پور باید فورا و بدون قید شرط آزاد شود و به او اجازه ادامه تحصیل داده شود. او نباید به مدت هفت سال عمر خود را در زندان اوین تلف کند.»

پیش از این مریم شفیع پور به خاطر فعالیت های سیاسی از ادامه تحصیل در دانشگاه محروم شده بود. امری که در مورد بسیاری از دانشجویانی که به فعالیت های صلح جویانه سیاسی یا حقوق بشری دست می زدند، صدق می کند.

در پی موج اعتراض های سال ۱۳۸۸ ده ها تن از دانشجویان بازداشت شدند و با اتهام های مبهم و نانوشته درمورد امنیت ملی روبرو شدند. مریم شفیع پور اولین دانشجویی ست که پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی با این اتهام روبرو می شود.

حسیبه حاج صحراوی همچنین افزود:«محکومیت مریم شفیع پور باردیگر یادآور می شود که حقوق بشر در ایران از سال ۱۳۸۸ که دانشجویان در جریان ناآرامی های پس از انتخابات به صورت فله ای بازداشت می شدند، تاکنون تغییر چندانی نکرده است.

صحراوی می گوید:«ایران در بیست و پنجمین اجلاس شورای حقوق بشر که در پایان ماه مارس امسال بربگزار خواهد شد، بار دیگر هرگونه نقض حقوق بشر را انکار خواهد کرد. اما تا زمانی که افرادی چون مریم شفیع پور به زندان فرستاده می شوند، این سخنان چیزی بیش از لفاظی و زبان بازی های معمول مقام های ایرانی تلقی نخواهد شد».

مریم شفیع پور در ۲۷ ژوئیه سال ۲۰۱۳، تیرماه ۱۳۹۱، پس از دریافت احضاریه و در مراجعه به دادسرای اوین تهران بازداشت شد و بیش از دوماه در زندان انفرادی و بدون دسترسی به وکیل گذراند. روز یکشنبه ۱۱ اسفندماه، مریم شفیع پور به حکم دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام «شایعه پراکنی علیه نظام» و « تجمع علیه امنیت ملی» و عضویت در «شورای دفاع از حقوق بشر» که مقام های ایران آن را به رسمیت نمی شناسند، به هفت سال زندان محکوم شد.
XS
SM
MD
LG