لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

سازمان ملل: در یک ماه گذشته بیش از ۷۰۰ تن در عراق کشته شدند


سازمان ملل متحد می گوید در خشونت در سراسر عراق در ماه فوریه ۷۰۳ تن کشته شدند.

به گزارش اسوشیتد پرس، این رقم که هیات سازمان ملل متحد در عراق روز شنبه منتشر کرد، به ۷۳۳ تن که در ژانویه کشته شدند نزدیک است و نشان می دهد سطح خشونت که ۱۰ ماه پیش با سرکوب معترضین سنی آغاز شد، همچنان بالا است.

سازمان ملل متحد گفت در حملات در فوریه، ۵۶۴ غیر نظامی و ۱۳۹ تن از اعضای نیروهای امنیتی کشته شدند. خشونت ۱۳۸۱ نفر را، که اکثرا غیر نظامی بودند، مجروح کرد. تعداد کشته شدگان در بغداد ۲۳۹ تن بود.

سرپرست هیات سازمان ملل متحد در بیانیه ای از عراقی ها درخواست کرد خشونت را متوقف کنند. او گفت رهبران سیاسی، اجتماعی و مذهبی عراق مسئولیتی فوری دارند در برابر تهدید های تروریستی دورهم جمع شوند.

در این میان، حملات روز شنبه ادامه یافت. در شهر طارمیه، در حدود ۵۰کیلومتری شمال بغداد، مردان مسلح که سوار اتومبیل بودند به یک پاسگاه شبه نظامیان قبیله ای طرفدار دولت و مخالف طالبان حمله کردند. دو تن را کشتند . چهار نفر را مجروح کردند.

گروه دیگری از مردان مسلح، به یک پست بازرسی ارتش در ناحیه ابوغریب در حومه بغداد هجوم بردند، دو سرباز را از پای در آروند و چهار نفر را مجروح کردند. در داخل ابوقریب، بمبی در یک بازار منفجر شد، یک غیر نطامی را کشت و شش نفر را مجروح کرد.
XS
SM
MD
LG