لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۴

نخست وزیر سوریه از سوء قصد جان سالم به در برد


وائل حلقی نخست وزیر سوریه از حمله مسلحانه به کاروان حامل وی در دمشق جان سالم به در برد.
خبرگزاری دولتی سوریه روز دوشنبه گفت انفجار در منطقه «مزه» در بخش غربی دمشق باعث جراحت عده ای شده، اما به نخست وزیر آسیبی نرسیده است. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید بر اثر این انفجار ۶ نفر از جمله ۵ غیر نظامی کشته شده اند.
فیلمهای خبری تلویزیون دمشق اتومبیلهایی را نشان دادند که به شدت آسیب دیده اند و قطعات آنها در محل حادثه پخش شده است و نیز آتش نشانانی که مشغول خاموش کردن آتش ناشی از انفجار بودند.
خبرگزاری دولتی سوریه حمله به کاروان نخست وزیر را «عمل تروریستی» نامید. این اصطلاح از سوی مقامهای سوریه به عملیاتی اطلاق می شود که به قصد برکناری بشار اسد رئیس جمهوری این کشور صورت می گیرد.

مزه از محلات اعیان نشین دمشق است و بسیاری از مقامهای ارشد دولتی در آن زندگی می کنند.
ژوئیه گذشته نیز حمله انتحاری به ساختمان امنیت ملی دمشق باعث کشته شدن وزیر دفاع و معاون وی شد.

این سوء قصد در حالی صورت می گیرد که رهبران سازمان ملل و امریکا در پی یافتن شواهد مستقیم تری از استفاده رژیم اسد از سلاح شیمیایی علیه مردم آن کشور هستند.
روز دوشنبه بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از نیویورک از دولت سوریه خواست اجازه دهد روند تحقیقاتی در مورد استفاده از سلاح شیمیایی در آن کشور بدون تاخیر انجام گیرد.
آقای بان گفت یک تحقیق همه جانبه و معتبر نیاز به دسترسی به محلی دارد که گفته می شود سلاح شیمیایی در آن جا مورد استفاده قرار گرفته است.
هفته گذشته کاخ سفید گفت گزارشهای اطلاعاتی و امنیتی این کشور با درجات متفاوتی از اطمینان، استفاده از گاز سرین توسط دولت اسد را تایید کرده اند.

درگیریهای سوریه ابتدا با تظاهرات مسالمت آمیز ضددولتی در مارس ۲۰۱۱ آغاز شد، اما از آن زمان به تدریج به یک جنگ داخلی تبدیل شده است. سازمان ملل تخمین می زند که بیش از هفتاد هزار نفر از مردم در جریان این خشونتها کشته شده باشند.
XS
SM
MD
LG