لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۸

رهبر ائتلاف ملی سوریه استعفا کرد


معاذ الخطیب، رهبر ائتلاف ملی سوریه (راست) جان کری، وزیر خارجه آمریکا (چپ)
معاذ الخطیب، رهبر ائتلاف ملی سوریه (راست) جان کری، وزیر خارجه آمریکا (چپ)

رهبر مخالفان مورد حمایت غرب در سوریه، روز یکشنبه 24 مارس از سمت خود استعفا داد. گفته می شود اقدام او نشان دهنده فقدان حمایت بین المللی از افرادی است که می خواهند بشار اسد را سرنگون کنند.

استعفای معاذ الخطیب ضربه ای به ائتلاف عمده مخالفان سوریه به شمار می رود. اپوزیسیون سوریه که از دو سال پیش برای اتحاد در مقابل نیروهای دولتی اسد تلاش می کند، به شدت چندپاره است.

الخطیب که از حدود یک سال پیش ائتلاف ملی سوریه را رهبری کرده در بیانیه ای که روی صفحه فیسبوکش منتشر کرد می گوید وعده داده بود اگر برخی «خط قرمزها» رد شوند از سمت خود کناره می گیرد. او گفت: «امروز به وعده ام عمل می کنم و از ائتلاف ملی استعفا می دهم تا با آزادی عملی که در آنجا فراهم نبود، فعالیت کنم.»

رهبر ائتلاف ملی سوریه قدرت های جهان را به حمایت ناقص از انقلابیون کشورش متهم کرد و گفت بسیاری از «طرف های بین المللی و منطقه ای» اپوزیسیون را به مذاکره با حاکمیت اسد ترغیب کردند.

بسیاری از رهبران مخالفان و فعالان معترض می گویند حاکمیت اسد جنایات زیادی مرتکب شده و به همین دلیل مذاکره با آنان گزینه ای برای حل مسئله به شمار نمی رود.

الخطیب در جای دیگری از بیانیه اش می گوید: «همه آنچه در سوریه رخ داده-از نابودی زیربنای کشور تا بازداشت ده ها هزار نفر و آواره شدن صدها هزار انسان و حوادث ناگوار دیگر- برای جامعه بین الملل کافی نیست تا به تصمیمی برسند و به مردم سوریه امکان دفاع بدهند.»

معاذ الخطیب در نوامبر سال گذشته، زیر فشار بین المللی برای رهبری مخالفان سوری انتخاب شد تا با کشورهای دیگر ارتباط داشته باشد و میان نیروهای مخالف اسد در داخل و خارج کشور هماهنگی ایجاد کند.

تصمیم معاذ الخطیب به ترک رهبری بزرگترین ائتلاف مخالفان حاکمیت بشار اسد یک روز پس از آن است که وزیران امور خارجه کشورهای اتحادیه اروپا از توافق بر سر لغو تحریم تسلیحاتی مخالفان مسلح سوریه بازماندند.
XS
SM
MD
LG