لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۸

تحقیق در باره استفاده از تسلیحات شیمیائی در سوریه


حکومت سوریه و مخالفان مسلح خواستار رسیدگی به احتمال بکارگیری تسلیحات شیمیائی در سوریه شده اند.
آمریکا، بریتانیا و فرانسه نیز از نهاد های بین المللی همین درخواست را کرده اند.

حکومت سوریه و مخالفانش کشته شدن حداقل بیست و شش نفر در روز سه شنبه در شهر حلب را به استفاده طرف مقابل از سلاح شیمیائی نسبت داده اند، اما آمریکا و روسیه می گویند هنوز دلیلی که نشان دهنده این امر باشد پیدا نشده است.

آنچه که رسانه های دولتی سوریه با تاکید و آب و تاب فراوان بعنوان استفاده از "مواد شیمیائی" توسط مخالفان مسلح در حمله روز سه شنبه به شهرک خان الاصل در شمال حلب نسبت داده اند، تنها چند ساعت پس از انتخاب غسیان هیتو اولین نخست وزیر موقت سوریه، و تقریبا بیست و چهار ساعت قبل از اولین سفر رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل بود .

تحلیلگران می گویند اگر دست آخر خبر استفاده از این نوع تسلیحات ثابت نشود، احتمال ایجاد به اصطلاح "طوفانی تبلیغاتی" از جانب دمشق در حول و حوش این دو خبر مهم در منطقه را نباید از نظر دور داشت.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز روز سه شنبه شاهد پاسخ روشن و مبسوط استفن رابرت فورد سفیر آمریکا در سوریه بود.
وی گفت "تا اینجا هیچ مدرک حاکی از استفاده از سلاح شیمیائی در سوریه نداریم، اما می خواهم تاکید کنم که دولت آمریکا با دقت بسیار این گزارش ها را بررسی می کند. آشکاراست که نیروهای دولتی با مقاومت روز افزون مخالفان مسلح روبرو شده اند و همزمان، رفتار بشار اسد نیز خصمانه تر شده است. به همین دلیل امکان دارد آقای اسد در برای بکارگیری سلاح شیمیائی وسوسه شود."

رابرت فورد سفیر آمریکا در سوریه، که مدت هاست در واکنش به رفتار دمشق از آن کشور خارج شده، در اواخر مامورتیش که همزمان با اوج گیری تظاهرات مردمی در سوریه بود، بصورتی اعلام نشده به چندین شهر از جمله جسر الشغور در شمال غربی و حماء در غرب مرکزی سوریه سفر کرده است.
او با اشاره به موضع واشنگتن در مورد احتمال بکارگرفته شدن تسلحیات شیمیائی در سوریه گفت: "رئیس جمهوری آمریکا بروشنی گفته است اگر اسد و حامیانش از این تسلیحات استفاده کنند و یا از اماکن ذخیره آن بخوبی محافظت نکنند، محققا مسئول شناخته خواهند شد."

در این میان، بشار اسد به مناسبت روز معلم در سوریه از یکی از مراکز آموزشی در دمشق دیدن کرد.
رئیس جمهوری سوریه در شرایطی به این بازدید رفت که در دو سال گذشته نزدیک به هشتاد هزار نفر از مردم کشورش در جنگی داخلی کشته شده اند، ضمن آنکه به گفته یکی از مقام های با تجربه سازمان ملل متحد، وضعیت اسف انگیز بیش از دومیلیون آواره داخلی در کشورش نیز "باورکردنی" نیست.
XS
SM
MD
LG