لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۷

آمریکا: تجهیز نطنز به بحران اتمی دامن می زند


آرشیو
آرشیو
ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه، ۱۲ بهمن‌ماه، در واکنش به گزارش‌هایی مبنی بر تجهیز بیشتر سایت اتمی نطنز در ایران، اعلام کرد که این تصمیم جمهوری اسلامی تنها به «تشدید» بحران هسته‌ای دامن خواهد زد.

دو خبرگزاری آسوشیتدپرس و رویترز روز پنج‌شنبه به نقل از دیپلمات‌های غربی گزارش دادند که تهران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که در نظر دارد هزاران دستگاه سانتریفیوژ دیگر برای غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای نطنز برپا سازد.

این کار می‌تواند سرعت ایران در غنی‌سازی اورانیوم را دو یا سه برابر سرعت کنونی بالا ببرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مارک فیتزپاتریک، کارشناس هسته‌ای انستیتوی بین‌المللی مطالعات استراتژیک در لندن، گزارش داده است که سانتریفیوژهای جدید بسته به شمارشان می‌توانند «به شکلی تأسف‌بار بازی را تغییر دهند».

کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا بیم آن را دارند که ایران بر آن است جنگ‌افزار هسته‌ای بسازد، اما ایران تأکید دارد برنامه هسته‌ای‌اش کاملا صلح‌آمیز و برای مقاصد غیرنظامی چون تولید انرژی است.

بنا بر گزارش‌ها، دیپلمات‌های غربی که به شرط ناشناس ماندن صحبت کرده‌اند اظهار داشته‌اند ایران طی نامه‌ای به تاریخ ۲۳ ژانویه، چهارم بهمن‌ماه، به دیدبان هسته‌ای سازمان ملل، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره برنامه‌‌اش برای تجهیز سایت اتمی نطنز اطلاع داده است.

در ایالات متحده، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، گفت که اگر ثابت شود ایران قصد دارد تعداد سانتریفیوژهای خود را افزایش دهد، این حرکت مسئله و بحران اتمی را تشدید خواهد کرد.

آقای کارنی گفت: «نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تازه، طبق قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس، تشدید بیشتر مسئله و ادامه نقض تعهدات ایران است. این نشانگر گام تحریک‌آمیز دیگری توسط ایران خواهد بود و تنها باعث انزوای بیشتر از سوی جامعه بین‌الملل خواهد شد.»

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت: «ما همچنان معتقدیم که هنوز فرصت و فضا برای دیپلماسی هست، اما اقداماتی از این دست به تلاش‌های جامعه بین‌الملل برای رفع نگرانی‌هایش بر سر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را لطمه می‌زند.»

این در حالی است که وزیر خارجه روسیه تأکید کرده است که نصب سانتریفیوژهای جدید غنی‌سازی اورانیوم تعهدات ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نقض نمی‌کند. (رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG