لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

تاجر کره‌ای به انتقال دو میلیارد دلار پول ایران از کره متهم شد


یک تاجر اهل کره جنوبی به برداشت غیرقانونی مبلغ کلانی پول از حساب بانکی جمهوری اسلامی ایران در سئول و انتقال آن به خارج از کشور متهم شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرگزاری «یون‌هاپ» کره جنوبی، این تاجر ۷۳ ساله که نام خانوادگی او جونگ عنوان شده متهم به برداشت غیرقانونی یک تریلیون و ۹۰۰ میلیارد وون، واحد پول کره جنوبی، معادل یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از «بانک صنعت» کره جنوبی و انتقال آن به خارج از کشور است.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود می‌نویسد که بانک مرکزی ایران در سال ۲۰۱۰ «برای دور زدن تحریم‌های آمریکا» یک حساب بانکی به «وون» در این بانک کره‌ای افتتاح کرده است.

این حساب به کره جنوبی این امکان را می‌داد که پول نفت دریافتی از ایران را به واحد پول وون در حساب ذکر شده واریز کند و نیازی به پرداخت با دلار نباشد.

این سیستم همچنین این امکان را فراهم می‌کرد که کره جنوبی پول صادرات خود به ایران را نیز مستقیما از طریق دارایی‌های مالی این حساب تسویه کند.

خبرگزاری یون‌هاپ کره به نقل از دادستان این کشور می‌گوید که آقای جونگ همچنین مدارکی «جعل کرده است» تا به مقامات کره جنوبی بقبولاند که از یک شرکت در دوبی سنگ مرمر به ارزش ۱.۹ تریلیون وون خریده و به ایران فروخته است.

با این حال به گفته این خبرگزاری هیچ معامله و حمل و نقلی در تاریخ ذکرشده توسط این تاجر کره‌ای یعنی در سال ۲۰۱۱ در این زمینه انجام نگرفته است.

به گفته دادستان کره جنوبی، آقای جونگ به درخواست رابطان ایرانی خود با برداشتن این مبلغ از حساب بانکی ایران در سئول و تبدیل آن به دلار، کل مبلغ را به ۹ کشور خارجی ارسال کرده و به عنوان دستمزد ۱۷ میلیارد وون دریافت کرده است.

دادستان‌ها در ادامه تصریح کرده‌اند که تحقیقات نشان می‌دهد مقامات بانک صنعت کره جنوبی در این توطئه دخیل نبوده و از این نقشه بی‌خبر بوده‌اند، به نظر می‌رسد که آن‌ها توسط تاجر کره جنوبی «اغفال شده باشند».

کره جنوبی در دسامبر سال ۲۰۱۱ به تحریم‌های بین‌المللی علیه شرکت‌ها و افراد حقیقی ایرانی ملحق شد. با این حال این کشور واردات نفت از ایران را تحریم نکرد، عملی که به وضوح بیانگر تمایل این کشور به حفظ روابط تجاری با ایران است.

این دومین مورد طی یک هفته گذشته است که کشورهای شرق آسیا فرد یا افرادی را به اتهام نقض تحریم‌های مالی علیه ایران بازداشت می‌کنند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه گذشته از بازداشت سه نفر در ژاپن به اتهام انتقال مبالغی در حد ۱۴ میلیون ین، ۱۵۸ هزار دلار، به یک شرکت وابسته به خطوط کشتی‌رانی ایران به نام «حافظ دریا» در سال گذشته خبر داد. (رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG