لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

روزنامه نگاران: فشار بر خانواده ها را پایان دهید


۱۰۴ روزنامه نگار داخل و خارج ایران با انتشار بیانیه‌ای به دور تازه فشار بر خانواده روزنامه نگاران ایرانی ِ شاغل در رسانه‌های بین المللی اعتراض کردند.

امضاکنندگان بیانیه، با بر شمردن نمونه‌هایی از احضار یا تهدید خانواده‌های روزنامه نگاران ایرانی، این اقدام را «غیرانسانی و غیر اخلاقی» خوانده و در بخشی از این بیانیه با توصیف برخی از رفتارهای نهادهای امنیتی با اعضای خانواده خانواده روزنامه نگاران ایرانی خارج از کشور نوشته اند: "مرد نود ساله را به دستگاه اطلاعاتی فراخوانده اند که چرا فرزندت در یک رسانه خبری جهانی کار می کند. یا دختر جوانی را به حراست محل کارش احضار کرده اند تا پس از تحمل تهدید و ارعاب، گریان به خانه برگردد و به برادر خود در بیرون از ایران پیام برساند که اگر از همکاری با رسانه‌های جهانی دست برندارد، آرامش و معیشت خانواده شان در خطر خواهد افتاد. رفتاری که با خانواده‌های آنان (روزنامه نگاران در خارج از کشور) می‌شود، باید هر چه سریعتر متوقف شود."

بیانیه می افزاید: «این روزنامه‌نگاران تنها گناهشان این است که به حرفه خود در رسانه‌های آزاد مشغولند.»

در این بیانیه به وضعیت خانواده های روزنامه نگاران در ‌ صدای آمریکا، رادیو فردا، بخش فارسی بی‌بی‌سی و برخی از دیگر رسانه های رادیوئی، تلویزیونی و اینترنتی اشاره شده است.
XS
SM
MD
LG