لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۶

تاریخچه سوگند رؤسای جمهوری آمریکا


انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که هر چهار سال یک بار انجام می شود، یکی از مهم ترین نشانه های "دموکراسی مدرن" آمریکا به شمار می رود، اما هر چند که این انتخابات برای گزینش یک رئیس جمهوری برگزار می شود، این ادای سوگند رئیس جمهوری منتخب است که انتخاب را معتبر کرده و عملاً به مرحله اجرا در می آورد.

و این سوگندی است که در بخش اول ماده دوم قانون اساسی آمریکا آمده است:
" من رسماً سوگند می خورم که صادقانه و با دقت وظائف خود را در مقام رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا انجام دهم و در نهایت توانائی خود از قانون اساسی آمریکا محفاظت و دفاع کنم".

بنیانگذاران آمریکا ادای این سوگند را که بر اساس آن رئیس جمهوری منتخب عملاً می تواند کار خود را در مقام رئیس قوه اجرائی شروع کند، ضروری دانسته اند.

در نتیجه می توان گفت که ادای سوگند رئیس جمهوری در تار و پود دموکراسی آمریکا بافته شده است. این سوگند ابتدا طی مراسمی که مطابق با شرائط ۲۲۴ سال پیش بود، توسط جورج واشنگتن نخستین رئیس جمهوری آمریکا در نیویورک که آن روزها نخستین پایتخت آمریکا بود صورت گرفت.

ابتدا کنگره آمریکا می خواست نخستین دولت آمریکا کار خود را در چهارم ماه مارس آن سال که برابر با ۱۴ اسفند بود، شروع کند. اما برف و بوران شدیدی که هفته ها بخش شمال شرقی آمریکا را فرا گرفته بود، این امر را برای حدود دو ماه به تاًخیر انداخت.

پس از یک ماه، سرانجام تعداد کافی از نمایندگان کنگره توانستند خود را به نیویورک برسانند و آرای الکترال را شمارش کنند.

پس از آن، برگزاری مراسم سوگند رؤسای جمهوری آمریکا جشن ها و میهمانی های مختلفی را در پی داشت. از مراسم رسمی شلیک توپ های هوائی گرفته تا به صدا در آوردن زنگ کلیسا ها در سراسر آمریکا.

در این چارچوب شاید بتوان تنها استثناء را پس از ترور جان اف، کندی رئیس جمهوری فقید آمریکا به شمار آورد که لیندون جانسون معاون رئیس جمهوری در هواپیمائی که جنازه رئیس جمهوری فقید را با خود حمل می کرد، تنها با حضور چند نفر ادای سوگند ریاست جمهوری را به عمل آورد.

... و اکنون واشنگتن و آمریکا در انتظار برگزاری دومین مراسم سوگند باراک اوباماست، رئیس جمهوری ای که چهار سال پیش توانست برای نخستین بار بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را از سراسر آمریکا برای حضور در این مراسم به واشنگتن سرد و یخ زده بکشاند.
XS
SM
MD
LG