لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۷

علم الهدی: موسوی و کروبی فتنه گر نیستند


 اظهارات جدید احمد علم‌الهدی نشان‌دهنده مواضعی نرم‌تر و متفاوت نسبت به موسوی (سمت چپ) و کروبی است.
اظهارات جدید احمد علم‌الهدی نشان‌دهنده مواضعی نرم‌تر و متفاوت نسبت به موسوی (سمت چپ) و کروبی است.
آیت‌الله احمد علم‌الهدی، امام جمعه شهر مشهد، که در جریان رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ مواضع شدیدی علیه معترضان اتخاذ کرده بود در چرخشی ناگهانی و اظهاراتی متفاوت اعلام کرد که نسبت‌هایی مانند «فتنه‌گر» و «فتنه‌انگیز» به میرحسین موسوی و مهدی کروبی «ناروا» و «تهمت» است.

آقای علم‌الهدی در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس که روز جمعه، هشت دی، منتشر شده است، اظهار داشت که «فتنه‌گران» اصلی در جریان رخدادهای سال ۱۳۸۸ «عوامل خارجی و استکباری» بودند و چهره‌هایی چون میرحسین موسوی و مهدی کروبی «بستری» برای آن شدند که باید این گروه‌ها را از یکدیگر جدا دانست.

انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران در سال ۱۳۸۸ به اعتراضات گسترده‌ای در تهران و برخی از شهرهای بزرگ ایران منجر شد که تا مدت‌ها ادامه یافت. معترضان به همراه میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح‌طلب انتخابات، خواستار ابطال نتیجه انتخابات به نفع محمود احمدی‌نژاد بودند. اما این اعتراضات با سرکوب حکومت ایران مواجه شد.

مقامات و حامیان حکومت ایران از این اعتراضات به عنوان «فتنه» یاد می‌کنند و بارها میرحسین موسوی و مهدی کروبی را «سران فتنه» نامیده‌اند.

اما اکنون اظهارات جدید احمد علم‌الهدی نشان‌دهنده مواضعی نرم‌تر و متفاوت نسبت به این دو چهره سیاسی است که از زمستان سال ۱۳۸۸ در حصر خانگی هستند.

آقای علم‌الهدی گفت: «قصد نداریم به این افراد [موسوی و کروبی] فتنه‌گر و فتنه‌انگیز لقب دهیم چرا که مسلمان هستیم و نمی‌خواهیم به مردم لقب و نسبت ناروا داده و تهمت بزنیم، ولی به هر حال آنها راه را برای عوامل خارجی و استکبار باز کردند و بستری برای فتنه شدند.»

آیت‌الله علم الهدی پیش از این در جریان تجمع حامیان حکومت در روز ۹ دی ۱۳۸۸، معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دهم را «مشتی گوساله و بزغاله» خوانده بود.

او همچنین ضمن به کار بردن اصطلاح «سران فتنه» برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی خواستار توبه آنها شده و گفته بود که در غیر این صورت آنها محارب شناخته خواهند شد.

به گفته امام جمعه شهر مشهد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی تحت القائات «عوامل خارجی» باور کردند که در انتخابات تقلب شده است و از این طریق با هیجانات عمومی همراه شدند و بستری برای «فتنه و گروه‌کشی‌های خیابانی و حرکت‌های تند و زننده» فراهم کردند.

او با اشاره به اعتراضات روز ۱۶ آذر ۱۳۸۸ گفت: «دیدیم که در روز دانشجو وارد دانشگاه‌ها شده و عکس امام [آیت‌الله خمینی] را پاره کردند، در حالی که نه کروبی و نه میرحسین موسوی هیچ یک اهل عکس امام پاره کردن نبودند، حتی اهل توصیه به این کار هم نبودند.»

با نزدیک شدن به سالگرد تجمع روز ۹ دی ۱۳۸۸ که در جهت مقابله با معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دهم برگزار شد، بسیاری از مقامات حکومت ایران به شرح مواضع خود درباره میرحسین موسوی و مهدی کروبی پرداخته‌اند.

روز پنج‌شنبه، هفت دی‌ماه، حبیب‌الله عسگراولادی از چهره‌های سیاسی اصول‌گرا گفت که آقای موسوی و آقای کروبی را «اهل فتنه» نمی‌داند و این که نظام جمهوری اسلامی ایران نباید به راحتی آنها را از دست بدهد.

اتخاذ این مواضع تازه در حالی است که کمتر از یک هفته پیش اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده پلیس ایران، در مصاحبه‌ای با روزنامه کیهان با «پیمان‌شکن» خواندن میرحسین موسوی و مهدی کروبی به صورت تلویحی گفت که آنها «مستوجب مرگ» هستند و تنها به خاطر «مصلحت جامعه اسلامی» برخورد شدیدی با این دو نشده است. (رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG