لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۵

مقام ارشد آمریکا به دلیل حمله بنغازی استعفا کرد


کنسولگری آمریکا در بنغازی، شرق لیبی، پس از حمله مهاجمان در سپتامبر گذشته.
کنسولگری آمریکا در بنغازی، شرق لیبی، پس از حمله مهاجمان در سپتامبر گذشته.
به دنبال گزارش یک هیات مستقل تحقیقاتی درباره حمله مرگبار ١۱ سپتامبر ۲۰۱۲ به کنسولگری آمریکا در بنغازی، شرق لیبی، یک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا از مقام خود استعفا داد و سه نفر دیگر تعلیق شدند.

این هیات مستقل اعلام کرده است امنیت کنسولگری ایالات متحده در شهر بنغازی، به رغم درخواست های پیاپی دیپلمات ها برای افزایش نیروهای امنیتی، در هنگام حمله «به شدت ناکافی» بود.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا می گوید هیلری کلینتون، وزیر امورخارجه تصمیم «اریک باسول» برای استعفا از معاونت امنیت دیپلماتیک را پذیرفت.

ویکتوریا نولاند همچنین گفت سه نفر دیگر از «وظایف کنونی خود کنارگذاشته شده اند.»

نولاند در بیانه روز چهارشنبه خود نام افراد دیگر را ذکر نکرد. او گفت هر چهار نفر، به مرخصی اداری فرستاده شده اند.

روز پنجشنبه، کمیسیون های امور خارجه مجلس نمایندگان و همچنین سنای آمریکا، از مقامات ارشد وزارت امورخارجه درباره نتایج تحقیقات هیات مستقل سوال خواهند کرد.

توماس پیکرینگ، سفیر بازنشسته، و یکی از مسوولان تحقیق اخیر از وزارت امورخارجه آمریکا، روز چهارشنبه در این وزارتخانه گفت: کسانی که هنگام حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی از این مکان دفاع کردند، با توجه به آنچه در اختیارشان بود، بهترین کاری را که می توانستند انجام دادند؛ اما آنچه داشتند کافی نبود.

دریاسالار بازنشسته، مایک مولن، نیز که رهبری این تحقیق را به همراه توماس پیکرینگ بر عهده داشت گفت: هیچ کس از روی آگاهی وظایفش را نادیده نگرفت؛ اما برخی از مسوولان ارشد فاقد [توان] «رهبری» بودند.

هیات تحقیق از وزارت امورخارجه آمریکا ۲۹ توصیه به وزارت امورخارجه کرده است که ۲۴ توصیه، طبقه بندی نشده است.

یکی از این توصیه ها افزایش امنیت اماکن موقت دیپلماتیک در مناطق پر خطر است.

در حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی، کریستوفر استیونز، سفیر آمریکا در لیبی و سه شهروند دیگر آمریکایی کشته شدند. ایالات متحده می گوید این حمله یک اقدام تروریستی از پیش طراحی شده بوده است.
XS
SM
MD
LG