لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۱

«امنیت کنسولگری آمریکا در بنغازی کافی نبود»


نمای داخلی کنسولگری آمریکا در بنغازی پس از حمله مهاجمان در یازده سپتامبر.
نمای داخلی کنسولگری آمریکا در بنغازی پس از حمله مهاجمان در یازده سپتامبر.
یک هیات تحقیقاتی مستقل در آمریکا می گوید امنیت کنسولگری ایالات متحده در شهر بنغازی، «به شدت ناکافی» بود. کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی، شرق لیبی، ۱۱سپتامبر ۲۰۱۲هدف حمله مهاجمان قرار گرفت و طی آن کریستوفر استیونز، سفیر آمریکا و سه شهروند دیگر این کشور کشته شدند.

هیات بازبینی مسوولیت و پاسخگویی، می گوید «ناتوانی ساختاری و فقدان مدیریت» در سطح بالای وزارت امورخارجه آمریکا، باعث شد کنسولگری آمریکا در بنغازی، برای مقابله با حمله تروریستی امنیت کافی نداشته باشد.

این هیات همچنین اعلام کرد به رغم درخواست های پیاپی دیپلمات های آمریکا برای افزایش نیروهای امنیتی کنسولگری این کشور در بنغازی، تعداد این نیروها هنگام حمله مهاجمان «نا کافی» بود.

پیش از کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی، آخرین حمله مرگبار به یک سفیر آمریکا در سال ۱۹۸۸رخ داده بود.

نتایج تحقیق این هیات مستقل روز سه شنبه در دسترس عموم قرار گرفت. پیشتر، وزارت امورخارجه آمریکا نسخه محرمانه این تحقیق را به کنگره آمریکا فرستاده بود.
هیات مستقل در گزارش خود توصیه کرده است که امنیت اماکن موقف دیپلماتیک در مناطق پرخطر افزایش یابد.

روز سه شنبه، هیلری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا با صدور بیانیه ای به کنگره آمریکا اعلام کرد تک تک توصیه های هیات مستقل را می پذیرد.

در زمان حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی، اعتراضاتی در مصر و دیگر مناطق به یک فیلم ضد اسلامی آماتور صورت گرفته بود. اما دولت آمریکا بعدا اعلام کرد حمله مهاجمان به کنسولگری آمریکا در بنغازی، یک اقدام تروریستی از پیش طراحی شده بوده است.
XS
SM
MD
LG