لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۵

مهدی هاشمی از زندان اوين آزاد شد


مهدی هاشمی چندی پیش در بدو ورود به فرودگاه مورد بازجویی قرار گرفت و سپس بازداشت شد.
مهدی هاشمی چندی پیش در بدو ورود به فرودگاه مورد بازجویی قرار گرفت و سپس بازداشت شد.
پايگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران روز يکشنبه ۲۶ آذرماه اعلام کرده که مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، «پس از تکميل تحقيقات و با توديع وثيقه مناسب از زندان اوين آزاد شد.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، غلامحسين اسماعيلی رييس سازمان زندان ها و اقدامات تامينی و تربيتی ایران، نيز ضمن تائيد خبر آزادی مهدی هاشمی به قید وثیقه گفته است که « آزادی وی بر اساس تصميمات مقامات قضايی و با ارائه وثيقه انجام شده است.» وی افزود: مهدی هاشمی شامگاه امروز (يکشنبه) از زندان اوين آزاد شد.

مهدی هاشمی، فرزند چهارم آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت اوایل مهرماه سال جاری پس از بازگشت به ایران و مراجعه به دادستانی بازداشت شد.

به گزارش رادیو فردا، او در انتخابات ریاست جمهوری دهم در سال ۱۳۸۸ از میرحسین موسوی، رقیب محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران حمایت کرد. نتیجه این انتخابات که با اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد نهایی شد، اعتراضات گسترده‌ای را در ایران در پی داشت. پیشتر اتهاماتی در خصوص نقش مهدی هاشمی در این اعتراضات از سوی رسانه های نزدیک به دولت مطرح شده بود.

خبرگزاری فارس ۱۷ آبان به نقل از «يک منبع آگاه» گفته بود که «چهار اتهام اصلی» مهدی هاشمی به وی تفهيم شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، نزديک به سپاه پاسداران، اين اتهامات شامل «جاسوسی و انتقال اطلاعات حساس به بيگانگان»، «اخلال در امنيت کشور» در روزهای پس از انتخابات بحث‌برانگيز رياست جمهوری ايران در سال ۱۳۸۸، «اخلال در نظام اقتصادی کشور» و «فساد در قراردادهای بزرگ نفتی در دوران مسئوليت در وزارت نفت در زمان رياست ‌جمهوری آقای رفسنجانی» می‌شود.

این در حالی بود وکیل مهدی هاشمی اتهام جاسوسی علیه وی را رد کرد.

پیشتر وب سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، از ملاقات مهدی هاشمی و پدرش در زندان اوین خبر داده بود.

بر اساس گزارش کلمه، مهدی هاشمی در ملاقات با پدر خود گفته‌ بود: «برگه‌ای را با یک پرسش کلی پیش روی او می‌گذارند تا خودش هر عمل خلاف قانونی را که انجام داده بنویسد» اما او از پاسخ به این پرسش‌ها خودداری ورزیده و خواستار «پرسش‌های مشخص و مستند، طبق قانون شده است.»

همچنین از دیگر موارد درخواستی بازجو‌ها که به گفته کلمه آقای مهدی هاشمی رد کرده «برائت از جنبش سبز و رهبران آن در یک برنامه ضبط شده تلویزیونی» است. مهدی هاشمی در دوران بازداشت خود به دلیل بیماری به بیمارستان منتقل شده بود.
XS
SM
MD
LG