لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۳

هواداران و مخالفان مرسی بار دیگر وارد خیابان ها شدند


سرباز ارتش مصر در حال نصب سیم خاردار در اطراف کاخ ریاست جمهوری، برای حفاظت از محمد مرسی در برابر مخالفان
سرباز ارتش مصر در حال نصب سیم خاردار در اطراف کاخ ریاست جمهوری، برای حفاظت از محمد مرسی در برابر مخالفان
هواداران و مخالفان محمد مرسی رییس جمهوری مصر امروز جمعه نیز وارد خیابان های قاهره شدند.

الیزابت آروت، خبرنگار صدای آمریکا در قاهره، می گوید مخالفان مرسی با شرکت در تظاهرات امروز، خشم خود را نسبت به تأکید وی بر برگزاری رفراندوم قانون اساسی جدید در مصر نشان می دهند.

اعضا و هواداران اخوان المسلمین نیز با گردهم آیی و سردادن شعار می گویند خواهان آنند که تنها اسلام بر قانون اساسی مصر حاکم باشد و با سکولاریزم مخالفند.

امروز جمعه رهبران مخالفان مصر گفتند در گفت و گویی که فردا به دعوت محمد مرسی برگزار می شود و «فراگیر و فشرده» خوانده شده، شرکت نخواهند کرد. آقای مرسی تاکید کرده که گفت و گو تنها راه حال برون رفت مصر از بحران است.

محمد مرسی، رییس جمهوری مصر در یک نطق تلویزیونی که اواخر روز پنجشنبه پخش شد، خواستار گفتگو با شخصیت های مهم برای پایان دادن به بحران سیاسی در مصر شد.

او از رهبران مخالفان خواست روز شنبه با او وارد گفت وگو در این مورد شوند. با این حال مرسی در سخنرانی خود تاکید کرد اختیارات جنجال بر انگیز خود را حفظ می کند.

محمد مرسی گفت برای حل بن بست میان طرفداران و مخالفانش که باعث درگیری های خشونت بار در خیابان های قاهره شده، آماده است.

او گفت او با شخصیت های سیاسی، کارشناسان حقوقی و جوانان انقلابی برای رسیدن به یک توافق که به ایجاد وحدت با همه منجر شود، در کاخ ریاست جمهوری جلسه خواهد گذاشت.

اما مرسی از برگزاری رفراندوم برای پیش نویس قانون اساسی عقب نشینی نکرد. این رفراندوم قرار است ۱۵ دسامبر برگزار شود. این مورد به همراه اختیارات سیاسی قابل توجهی که رییس جمهوری مصر دو هفته پیش برای خود در نظر گرفت، مصر را چند قطبی کرده است.

اسلامگرایان حامی محمد مرسی با نیروهای سکولار و لیبرال درگیر شده اند، نیروهایی که در انقلاب سال گذشته میلادی مسیر را برای انتخاب محمد مرسی، به عنوان اولین رییس جمهوری منتخب در یک روند دموکراتیک، هموار کردند. برخی از آنها حالا خواهان کناره گیری محمد مرسی هستند.

آقای مرسی از حق آزادی بیان مخالفانش دفاع کرد. اما گفت «پول سیاه» و نیروهایی «در داخل و خارج» کشور و همچنین حامیان رییس جمهوری پیشین مصر مقصر خشونت ها هستند که باعث کشته شدن شماری از افراد شده است.

محمد مرسی گفت یک هیات ریاست جمهوری روز سه شنبه مورد حمله قرار گفت. او پرسید:« آیا این یک اعتراض مسالمت آمیز است؟»
شدید ترین خشونت ها در مصر روز چهارشنبه روی داد، زمانی که اسلامگرایان حامی رییس جمهوری بیرون از کاخ ریاست جمهوری با هم روبرو شدند.
محمد مرسی در پایان سخنانش به خانواده کشته شدگان تسلیت گفت.
مسوول قسمت خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید با اختیاراتی که مرسی برای خود در نظر گرفته است، و اقداماتش را فراتر از نظارت قضایی قرار داده، هر گونه گفتگو با مخالفانش دشوار شده است.
XS
SM
MD
LG