لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۵

اولویت سیاست خارجی آمریکا در خاور میانه


سفر رئیس جمهوری آمریکا به سه کشور اسیای شرقی پایان گرفت، سفری که هر چند نشان دهنده تمرکز بیشتر سیاست خارجی آمریکا بر منطقه کشورهای اقیانوس آرام بود، اما ادامه زد و خورد ها بین اسرائیل و حماس در نوار غزه بخش عمده ای از وقت رئیس جمهوری و گروه همراه وی را به خود اختصاص داد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در آخرین روز سفر خود ابتدا در جلسه کشورهای عضو سازمان" مشارکت کشورهای حوزه اقیانوس آرام" شرکت کرد. کانادا و مکزیک اخیراً به این سازمان پیوسته اند و ژاپن و تایلند نیز علاقه خود را برای عضویت ابراز داشته اند.

جی کارنی سخنگوی آقای اوباما و همچنین بن ردز قائم مقام امنیت ملی رئیس جمهوری در یک کنفرانس خبری مسائل مهم مربوط به سفر چهار روزه رئیس جمهوری را با گروه خبرنگاران در میان گذاشتند، اما هر چند که این سفر نشان دهنده تمرکز بیشتر سیاست خارجی آمریکا بر منطقه کشورهای حوزه اقیانوس آرام بود، با این همه ادامه زد و خورد ها بین اسرائیل و حماس در نوار غزه بخش عمده ای از وقت رئیس جمهوری و گروه همراه وی را به خود اختصاص داد.

جی کارنی مجدداً بر این مسئله تاًکید کرد که رئیس جمهوری بر این باور است که باید ابتدا تنش زدائی در آنجا ( بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها) صورت گیرد، مسئله ای که به پرتاب راکت ( از نوار غزه) به شهر های اسرائیل پایان می دهد.

سخنگوی باراک اوباما همچنین گفت که رئیس جمهوری در گفتگوی اخیر خود با همتای مصری و همچنین با بنیامین نتانیاهو نیز بر این مسئله تاًکید کرده است. جی کارنی به این مسئله نیز اشاره کرد که تلاش های مصر در چارچوب تنش زدائی در مرز اسرائیل و نوار غزه و بازگشت شرائط به حالت عادی دارای اهمیت است و رئیس جمهوری نیز خود هنگام گفتگو به این مسئله اشاره کرده است.

سخنگوی کاخ سفید با اشاره به سفر هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به منطقه خاور میانه گفت وی ابتدا به اسرائیل رفته و با بنیامین نتانیاهو گفتگو می کند تا بر همکاری نزدیک آمریکا و اسرائیل تاکید کند. پس آز آن با فلسطینی ها در رام اله ملاقات و مذاکره می کند و سپس به قاهره می رود تا با مقامات ارشد مصر در باره شرائط موجود بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها گفتگو کند. با این همه، جی کارنی بر این مسئله تاًکید کرد که جوهر قضیه اینست که نتیجه صلح آمیزی که ما می خواهیم از این مسئله داشته باشیم؛ پایان دادن به پرتاب موشک هائی است که (امنیت ) اسرائیل را مورد تهدید قرار می دهد.
XS
SM
MD
LG