لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۵

موقعيت برتر ليکود در انتخابات زودرس اسراييل


بنيامين نتانياهو نخست وزير اسراييل اعلام کرد در سه ماه آينده انتخابات زودرس پارلمانی اسراييل برگزار خواهد شد.

روزنامه های اسراييلی می گويند در صحنه سياسی کنونی اسراييل حزب کاديما، حزب مخالف دولت، عملا فروپاشيده و زمينه برای بی رقيب ماندن حزب حاکم ليکود فراهم شده است.

در پی اعلام برگزاری انتخابات زودرس از سوی نخست وزير اسراييل، اهود اولمرت نخست وزير پيشين و از رهبران حزب کديما حزب مخالف دولت می گويد هنوز تصميمی برای نامزدی کسب مقام نخست وزيری اسراييل نگرفته است.

کارشناسان سياسی می گويند اختلافات درونی حزب کاديما اين حزب را دچار تفرقه کرده و حزب حاکم ليکود که از سه سال پيش تاکنون قدرت حاکم است، با علم به اين ضعف رقيب است که اعلام انتخابات زودرس کرده است.

نتانياهو دلايل برگزاری انتخابات زودرس را چنين برشمرد: ما با بحرانهای پيرامونمان از جمله در زمينه امنيتی، و اقتصادی روبروييم. من بعنوان نخست وزير متعهدم که منافع ملت را فراتر از هرچيزی قرار دهم بنابراين برای حفظ منافع اسراييل تصميم به برگزاری اين انتخابات گرفتم.

روزنامه های اسراييل روز چهارشنبه به اين خبر واکنش نشان داده و می گويند ضعف اردوی حزب رقيب دولت را تشويق به اين انتخابات کرده است. آموس آسا ايل کارشناس امور سياسی می گويد: حزب نتانياهو پيشتاز است. نه فقط چپ ها بلکه ميانه ها هم توان رقابت با ليکود را ندارند. آقای نتانياهو از اين ضعف سود می برد.

کارشناس اسراييلی می افزايد: اگر انتخابات همين امروز برگزار شود موضوع اقتصادی و خاورميانه مهمترين موضوعات روز هستند. امروزه اسراييل تحت رهبری نتانياهو جزيره ثبات در اوضاع بحرانی خاورميانه است.

اما شهرکهای غيرقانونی يکی از مشکلات کليدی ميان اسراييل و فلسطينی هاست. حزب حاکم ليکود خواهان ادامه شهرک سازی هاست.

با اين همه فرای مشکلات اقتصادی اسراييل، موضوع هسته ای ايران و موضوع ايجاد کشور مستقل فلسطين از جمله محورهای اصلی اين انتخابات خواهند بود.
XS
SM
MD
LG