لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

فرجام مردان غیرمتعهد


فرجام مردان غیرمتعهد ها

در میان تصاویر و آرشیو فیلم های خبری سیاه و سفید داستان مردان و زنانی به چشم می خورند که می خواستند جهان را با ارمان گرایی نو کنند اما واقعیت های جهان کمتر مجالی برای آنان قائل شد. دنیای پر سوتفاهم جنگ سرد به آنان فرصت نداد تا در کنار قدرت های بزرگ جایی برای خود دست و پا کنند. عدم تعهد زاده چنین تفکری بود و روزنه ای برای تنفس مستقل ها . اما این رویا تعبیر نشد حتی پس از فروپاشی این قطب شرقی و فروریختن این دیوار.

احمد سوکارنو پدر استقلال اندونزی و یکی از بانیان جنبش عدم تعهد در کودتای ژنرال سوهارتو هم قدرت را از دست داد و هم جانش را.

جواهر لعل نهرو نخست وزیر هندوستان در آرامش درگذشت . پس از او دخترش ایندیرا گاندی به قدرت رسید.اما ترور شد.

جمال عبدالناصر رییس جمهوری مصر هرگز در هیچ جنگی به پیروزی نرسید اما از محبوبیت اش در میان عرب ها کاسته نشد و هنوز نام او برتارک ایدئولوژی برخی جناح های عربی است.

مارشال تیتو از چند قوم کشور یوگسلاوی را ساخت اما جانشینانش با جنگ و خونریزی از هم جدا شدند.

فیدل کاسترو که روزگاری نماد تغییر و انقلاب بود این روزها خانه نشین و بازنشسته است و در غیاب او درهای هاوانا آرام آرام به سوی همه آن چه بد بود گشوده می شود. اتحاد جماهیر شوروی دیگر نیست و روسیه هم از این که به عنوان ناظر در این جمع بنشیند، اکراهی ندارد.

صدام حسین و معمر قذافی کشته شده اند. و بشار اسد در دریای خون دست و پا می زند.

و حسنی مبارک رییس جمهوری پیشین مصر که سه سال پیش در راس قدرت بود و میزبانی ایران با حمایت او میسر شد، اکنون دوران حبس را سپری می کند. . محمود احمدی نژاد که به نمایندگی از ایران ریاست جنبش را بر عهده می گیرد تنها کمتر از یک سال دیگر بر قدرت باقی خواهد ماند و شاید زمانی در خاطرات سیاسی خود از این اجلاس یاد کند. اما تصویرش در میان این تصاویر بی شمار ثبت می شود حتی اگر رهبر ایران راضی نباشد.
XS
SM
MD
LG