لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

عنان: ایران باید جزو چاره جوئی برای سوریه باشد


کوفی عنان سفیر صلح سازمان ملل متحد امروز، جمعه، خواستار افزایش فشار بر طرفین رقیب در سوریه شد و گفت ایران باید دراین اقدام نقش داشته باشد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از ژنو اظهارات آقای عنان در یک کنفرانس خبری را نقل کرد که می گوید «زمان آن است کشورهای بانفوذ میزان فشار به طرف های درگیر را بالا ببرند و آنها را متقاعد سازند به کشتار پایان بدهند و شروع به گفتگو کنند.

آقای عنان همزمان با ادامه تلاش هائی صحبت می کرد که با هدف هماهنگی در تلاشی نهائی برای پیدا کردن چاره ای دیپلوماتیک در مورد بحران سوریه جریان دارد.

وی گفت «من از تمامی طرف ها می خواهم به خواست های پایان بخشیدن به خشونت عمل کنند» وهشدار داد در غیر اینصورت «بزودی هرگونه فرصتی برای کنترل بر بحران بی ثمر از دست می رود».

خبر گزاری آسوشیتد پرس نیزدر گزارشی مشابه اظهارات آقای عنان را نقل کرد که به اعتقاد او ایران باید در اقدامات پایان بخشیدن به خشونت در سوریه درگیر شود.

این خبرگزاری می گوید آقای عنان گفت سعی می کند اجلاس موسوم به «گروه تماس» در مورد سوریه را روز سی ام ژوئن (هشت روز دیگر) درژنو تشکیل دهد.

آمریکا با حضور ایران در این گروه که مورد حمایت روسیه است، بشدت مخالف است.

آقای عنان در عین حال گفت ترکیب اعضای گروه تماس مسئله ای است که ممکن است تا قبل از هفته آینده حل و فصل نشود.

دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد به خبرنگاران در ژنو گفت «من کاملا روشن ساخته ام که مععتقدم ایران باید بخشی از چاره جوئی باشد».
XS
SM
MD
LG