لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۷

عملیات هوایی ناتو در افغانستان محدود می شود


 حمله ناتو به مناطق مسکونی افغانستان
حمله ناتو به مناطق مسکونی افغانستان
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بعد از حمله مرگبار هفته گذشته که باعث مرگ ۱۸ غیر نظامی افغان شد، موافقت کرده است حملات هوایی به مناطق مسکونی در این کشور را محدود کند.

مقامهای ائتلاف به نیویورک تایمز و لس انجلس تایمز گفته اند که عملیات علیه شورشیانی که در مناطق مسکونی پنهان می شوند ادامه خواهد یافت، ولی اگر هنگام حمله به هدفی، نگرانی از حضور غیرنظامیان وجود داشته باشد، در صورت وجود راههای دیگر مقابله، از بمباران هوایی استفاده نخواهد شد.

این بیانیه یک روز بعد از آن منتشر شد که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفت فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو، ژنرال جان آلن هنگام ملاقات با وی و گفتگو درباره حملات مرگبار در لوگار، تعهد کرده به حملات هوایی در مناطق مسکونی خاتمه دهد.

روز جمعه ژنرال آلن به ولایت براکی رفت و از حمله هوایی ناتو که به گفته مقامهای افغانستان باعث مرگ ۱۸ غیر نظامی از جمله زنان و کودکان شد، عذر خواهی کرد. ناتو می گوید در آن حمله به دنبال یکی از رهبران طالبان بوده است.

رئیس جمهوری افغانستان آن عملیات را محکوم کرد و گفت حملات هوایی که باعث مرگ غیر نظامیان شود یا به اموال آنان آسیب برساند، نه قابل قبول است و نه توجیه پذیر.

حامد کرزی هفته گذشته دستور داد در مورد حمله نیروهای ناتو در پکتیا که به مرگ ۸ تن اعضای یک خانواده انجامید تحقیق صورت بگیرد.

در ماه آوریل، مقامهای افغانستان و آمریکا توافقی امضا کردند که بر اساس آن افغانستان مسئول عملیات ویژه، ازجمله حملات شبانه خواهد بود.
XS
SM
MD
LG