لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

شورای امنیت کشتار الحوله را محکوم کرد


گفته می شود در کشتار الحوله بیش از ۹۹ نفر کشته شدند
گفته می شود در کشتار الحوله بیش از ۹۹ نفر کشته شدند
شورای امنیت سازمان ملل طی بیانیه ای دولت سوریه را به دلیل کشتار روستای الحوله در استان حمص محکوم کرد.

طبق گزارشها در حمله نیروهای دولتی به این روستا دست کم ۱۰۸ نفر کشته شدند. بیانیه شورای امنیت ضمن تاکید بر این که ناظران سازمان ملل وقوع کشتار را تایید کرده اند می نویسد: «شورای امنیت قتل عام دهها مرد، زن و کودک در روستای الحوله در نزدیکی حمص را بر اثر حملات نیروهای دولتی علیه مناطق مسکونی» را با شدیدترین لحن محکوم می‌کند.

در حالی که کوفی عنان روز دوشنبه به منظور نجات طرح صلح وارد دمشق شد، فعالان حقوق بشر گزارش می دهند حملات جدید نیروهای دولتی در شهر حما دست کم ۳۴ کشته بر جای نهاده است.

آقای عنان روز دوشنبه در بدو ورود به دمشق بار دیگر خواهان آن شد که طرفین درگیری های ۱۵ ماهه سوریه به خشونتها پایان دهند و هر کس اسلحه دارد آن را بر زمین بگذارد.

آقای عنان کشتار مردم در الحوله را تراژدی نامید و گفت شنیدن آن خبر برایش تکان دهنده بود.

آقای عنان گفت: «من از دولت می خواهم گام بزرگی بردارد و نشان دهد که درباره حل صلح آمیز بحران جدی است و چارچوب درست و معتبری برای روند سیاسی ایجاد کند. این پیام صلح فقط برای حکومت نیست، بلکه برای همه است. هر کسی که اسلحه دارد. برنامه شش نکته ای باید کاملاً اجرا شود.»

مقامهای سوریه می گویند دبیرکل سابق سازمان ملل قرار است روز دوشنبه با ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه و روز سه شنبه با بشار اسد رئیس جمهوری دیدار کند.

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند چندین محله از اواخر شب یکسنبه تا بامداد دوشنبه از سوی نیروهای دولتی بمباران شده است. این بمباران - به گفته فعالان - به تلافی حمله شورشیان به مواضع دولتی انجام شده است. به گفته فعالان، در این درگیریها تعدادی از نیروهای دولتی، شورشیان و ۱۳ غیر نظامی کشته شده اند.

تعداد تلفات این درگیریها از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

آقای عنان روز شنبه دولت سوریه را متهم کرد که با استفاده از توپخانه و تانک به الحوله حمله کرده است و آن را خلاف تعهد دولت سوریه دانست.

شورای امنیت در یک بیانیه رسانه ای در عصر یکشنبه بمباران الحوله توسط دولت سوریه را به شدت محکوم کرد. در این بیانیه غیر الزام آور ابه تیراندازیهایی که از فاصله نزدیک انجام شده و آزارهای جسمی جدی اشاره شده است.
XS
SM
MD
LG