لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۲

گسترش مبادلات مردمی آمریکا - چین


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمريکا در اجلاس سالیانه رایزنی آمريکا – چین در مبادلات مردمی، که اخیرا تشکیل شد و بر مبادلات در آموزش، علوم و فناوری، ورزش، فرهنگ و مسائل زنان متمرکز است، اهمیت تقویت پیوند های بین مردم دو کشور را ستود.

دولت آمريکا اینک بیشتر از هر کشوری دیگری دانشجو به چین می فرستد و از دانشجویان چینی که بخواهند در آمريکا ادامه تحصیل دهند استقبال می کند. برنامه فولبرایت آمريکا – چین شمار دانشجویان چینی را که در برنامه جدید دریافت مدرک فوق لیسانس مشارکت می کنند دو برابر خواهد ساخت، و فرصت های یادگیری زبان چینی برای آمريکاییان را افزایش می دهد.

برنامه افزایش شمار و تنوع آمريکاییانی که در چین تحصیل می کنند، از زمان آغاز در سال ۲۰۱۰ تعهد بیش از ۱۵ میلیون دلار از اعانه دهندگان خصوصی دریافت کرده است.

برنامه های جدید در همکاری علمی ، مجمع دانشمندان جوان و علوم و فناوری در جامعه را شامل می شود. هدف هردو برنامه این است که گفت و شنود عمومی در باره علوم تقویت شود، دامنه درک عمومی از نقش علوم در جامعه گسترش پیدا کند و مقوله های مورد علاقه دانشمندان جوان بررسی شود.

گسترش مبادله و همکاری از طریق ورزش ادامه دارد. دفتر امور ورزشی وزارت امور خارجه آمريکا در ژوئن ۲۰۱۲ برای کمک به رشد تیم بسکتبال زنان سه مربی به شمال شرقی چین می فرستد. گروهی از دختران دبیرستانی چین در برنامه مبادله والیبال در جریان تورنمنت نهایی زنان به آمريکا خواهند آمد. کمیته های المپیک آمريکا و چین در ۲۷ ماه مه یک مسابقه فوتبال بین تیم ملی زنان چین و تیم ملی آمريکا بر گزار کردند.

از زمان برقراری مناسبات دو جانبه، فرهنگ نقشی مهم در تعامل مردمی بین آمريکا و چین بازی کرده است. گروه کار فرهنگی توافق فرهنگی دو جانبه برای ۲۰۱۲- ۲۰۱۴ امضا کرد. ایالات متحده چندین گروه را برای اجرای برنامه های فرهنگی ، از جمله رقص و موسیقی، و نیز نویسندگانی را جهت شرکت در رویدادهای اجتماعی به چین خواهد فرستاد. آمريکا همچنین به همکاری در مبادلات هنری و موزه، و برقراری ارتباط هایی که از مرزهای زبانی فرا تر می رود، ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG