لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۲

آیا استفاده از آسانسور شما را در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار می‌دهد


آیا اگر وارد آسانسوری شوید که قبل از شما فرد مبتلا به ویروس کرونا در آن بود، شما نیز آلوده می شوید؟

به گزارش رادیوی عمومی ملی «ان‌پی‌آر»، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا می‌گوید، داده‌های اخیر مبنی بر این است که راه اصلی سرایت و انتقال ویروس جدید کرونا از طریق نشستن ذرات و ترشحات دستگاه تنفسی فرد مبتلا بر دهان، بینی، و چشمان فرد سالم است. این ویروس همچنین از طریق دست زدن به اشیاء و سطوحی که به این ذرات آلوده هستند و بعد از لمس دهان، بینی، و چشم با دست آلوده، به یک فرد منتقل می شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری درباره ذرات ریزتر اسپری‌مانند آلوده به ویروس معلق در هوا می‌گوید که در حال حاضر نقش «ریزذرات قابل تنفس - که گاه به آنها ذرات هواپخش یا ذرات هسته‌ای نیز گفته می‌شود - برای انتقال در فاصله نزدیک، نامشخص است.»

لینزی مار، یک پژوهشگر ذرات هواپخش در دانشگاه ایالتی و موسسه پلی‌تکنیک ویرجینیا (موسوم به ویرجینیا تِک) در آمریکا، معتقد است که انتقال ویروس از طریق استنشاق آن در هوا ممکن است.

او در مصاحبه‌ای با به رادیو ان‌پی‌آر گفت: «من از بابت آسانسورها نگران هستم. چون آنها محیط بسته‌ای دارند. به نظر می‌رسد خیلی از آسانسورها به سیستم تهویه هوای مکانیکی مجهز نیستند، و به غیر از مواقع باز و بسته شدن در آسانسور ... هوا در آنها جریان ندارد.»

ولی دکتر دنیِل گریفین، کارشناس بیماری‌های عفونی در دانشگاه کلمبیا در نیویورک، می‌گوید که به نظر او هوای داخل آسانسور خطری ندارد مگر آن که در همان لحظه اتفاق خاصی مثل عطسه یا سرفه رخ داده و موجب پخش ریز ذرات ترشحات دستگاه تنفسی در فضا شده باشد. استفراغ کردن نیز می‌تواند ذرات هواپخش را در فضا منتشر کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG