Iraqi Prime Minister Mustafa al-Kadhimi speaks during an interview with The Associated Press in Baghdad, Iraq, Monday, Aug. 17,…
مصطفی الکاظمی

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، می‌گوید کشورش هنوز به کمک ایالات متحده نیاز دارد.

آقای الکاظمی در مصاحبه‌ای با آسوشیتدپرس که در روز دوشنبه ۲۷ مرداد و پیش از سفر او به آمریکا منتشر شده است، گفت که بغداد همچنان به کمک‌های واشنگتن برای مبارزه با تهدیدات گروه «دولت اسلامی» (داعش) نیاز دارد و دولت او متعهد است که اصلاحاتی را برای بخش امنیتی ارائه کند. این در حالی است که گروه های شبه نظامی خودسر در عراق تقریبا هر روز حملاتی را انجام می‌دهند.

الکاظمی در مصاحبه‌ای اختصاصی با آسوشیتدپرس گفت که سطح کمک‌های مورد نیاز عراق به تغییر نوع تهدیدات بستگی دارد.

نخست وزیر عراق قرار است این هفته با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دیدار کند تا گفتگوهای استراتژیک عراق و آمریکا، که از ماه ژوئن در مورد روابط دو کشور آغاز شد، به سرانجام برسد.

ایالات متحده بارها نسبت به اقدامات بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن در منطقه، از جمله در عراق، هشدار داده است. برای نمونه ژنرال کنت مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، چندی پیش به نفوذ بدخواهانه ایران در عراق و سوریه به عنوان یکی از دلایل جلوگیری از شکست پایدار گروه «دولت اسلامی» (داعش) اشاره کرد و گفت: «حمایت ایران از گروه‌های نیابتی مسلحش در عراق، خطر را برای نیروهای ائتلاف بالا می‌برد و بر توانایی‌ ما برای حمایت از گسترش نیروهای امنیتی عراق - که هدف اصلی ما از حضور در آن جا و برای عملیات علیه دولت اسلامی است - تاثیر می‌گذارد.»