FILE - In this April 15, 2021, file photo President Joe Biden speaks about Russia in the East Room of the White House in…
جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای تعطیلی تنها روزنامه دموکراسی‌خواه باقی مانده در هنگ کنگ را محکوم کرد. روزنامه «اپل دیلی» آخرین شماره خود را روز پنجشنبه ۳ تیر زیر چاپ برد.

هیئت مدیره شرکت «نکست مدیا» که این روزنامه زیرمجموعه آن است با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نسخه‌های چاپی و دیجیتالی  روزنامه اپل دیلی به دلیل «شرایط کنونی حاکم در هنگ کنگ» متوقف خواهد شد.

Final edition of Apple Daily in Hong Kong
تنها روزنامه دموکراسی‌خواه باقی مانده در هنگ کنگ تعطیل شد
تنها روزنامه دموکراسی‌خواه باقی مانده در هنگ کنگ، آخرین نسخه خود را روز پنجشنبه زیر چاپ خواهد برد.

پرزیدنت بایدن امروز را «روزی غم‌انگیز برای آزادی رسانه‌ها در هنگ کنگ و سراسر جهان» دانست و گفت تشدید سرکوب در هنگ کنگ توسط پکن به حدی رسیده که اپل دیلی مجبور به توقف انتشار شده است.

وی اضافه کرد که پکن با اعمال قدرت و با دستگیری‌، تهدید و اعمال زور از طریق قانون امنیت ملی که آزادی بیان را به مجازات می‌کشد، رسانه‌های مستقل را سرکوب و نظرات مخالف را خاموش می‌کند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز در توئیتی نوشت، مردم هنگ کنگ حق برخورداری از آزادی مطبوعات را دارند و ایالات متحده بر تعهد خدشه‌ناپذیر خود در حمایت از مردم هنگ کنگ و تمامی کسانی که برای آزادی‌های بنیادین مبارزه می‌کنند، باقی خواهند ماند.