FILE - In this March 9, 2020, file photo, Washington's peace envoy Zalmay Khalilzad, attends Ashraf Ghani's inauguration…
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان

شمار کشته‌شدگان حمله مسلحانه روز دوشنبه ۱۲ آبان به دانشگاه کابل، تا روز سه‌شنبه به ۲۲ نفر رسیده و دولت افغانستان نیز یک روز عزای عمومی اعلام کرده است. همزمان نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان این حمله را «وحشیانه» خواند. 

به گزارش ‌آسوشیتدپرس، بیشتر کشته‌شدگان این حمله دانشجو هستند. همچنین ۲۲ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند که حال برخی از آن‌ها به شدت وخیم گزارش شده است.  براساس اعلام مقامات افغانستان این حمله، که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفته است، با کشته شدن مهاجمان، که سه نفر بودند، به پایان رسید. 

Afghan police arrive at the site of an attack at Kabul University in Kabul, Afghanistan, Monday, Nov. 2, 2020. Gunfire erupted…
حمله مهاجمان مسلح به دانشگاه کابل ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت
مهاجمان مسلح روز دوشنبه ۱۲ آبان به دانشگاه کابل در پایتخت افغانستان حمله کردند.

 پس از وقوع این حمله مسلحانه، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، در رشته توئیت‌هایی این حمله را «وحشیانه» خواند و به خانواده قربانیان تسلیت گفت.

او در ادامه افزود: «مرتکبین اعمال تروریستی نه تنها مخالف آموزش بلکه طرفدار جهل هستند. آنها می خواهند هرج و مرج و بی ثباتی، وحشت و فقر ایجاد کنند. آنها با صلح مخالفت می کنند و از آن می ترسند و بدنبال یک حالت دائمی جنگ هستند.»

آقای خلیلزاد با اشاره به این که «این حملهٔ وحشیانه فرصتی برای حکومت و طالبان برای امتیازگیری در برابر یکدیگر نیست» بر وجود «یک دشمن مشترک» تاکید کرد و نوشت که «به داعش یا هر تروریست دیگری اجازۂ ايجاد فضا برای انجام چنین اقدامات غیرانسانی را ندهید.»

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان همه را اتحاد برای صلح، یافتن راهی برای آتش‌بس، و تسریع در دستیابی به یک توافق سیاسی تشویق کرد و آن را «پاسخ درستی به این بربریت غیرقابل بیان» دانست.

 

داعش ماه گذشته نیز مسئولیت یک انفجار انتحاری در یکی از مراکز آموزشی تحت نظر مسلمانان شیعه را، که منجر به کشته شدن ۲۴ دانش آموز شد، بر عهده گرفت.

ایالات متحده طی چند سال گذشته برای برقراری صلح در افغانستان، کشوری که گرفتار چند دهه جنگ و مشکلات ناشی از آن است، تلاش کرده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، آغاز مذاکرات میان طالبان و دولت افغانستان، موسوم به مذاکرات «بین الافغانی» را فرصتی تاریخی برای افغانستان جهت پایان دادن به چهار دهه جنگ و خونریزی در آن کشور خوانده بود.