اعتراض روز زن حجاب اجباری
ویدا موحد زن جوانی بود که دی ۱۳۹۶ با بر چوب زد روسری، به حجاب اجباری در ایران اعتراض کرد.

کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای بمناسبت روز جهانی زن می‌گوید در چهاردهه اخیر، زنان ایرانی هر بار پس از سرکوب، «نیرومندتر از پیش بر پاخاسته، شانه راست کرده و در صفوفی فشرده‌تر به پیش رفته است».

این نهاد مدنی در ایران در بیانیه خود، حجاب اجباری در ایران را نماد تبعیض سیستماتیک علیه زنان دانسته  و بر مخالفت صریحش با آنچه ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های هنری زنان و اعمال سانسور مضاعف بر آثار ادبی و هنری آنها خوانده تاکید کرده است.

در این بیانیه به تاریخ مبارزه زنان ایران در چهار دهه اخیر اشاره شده و آمده است جنبش زنان در ایران و دیگر نقاط جهان هربار پس از سرکوب نیرومندتر از پیش بر پاخاسته، شانه راست کرده و در صفوفی فشرده‌تر به پیش رفته است.

حکومت ایران در چهار دهه اخیر با اعمال محدودیت هایی از حجاب اجباری گرفته تا منع آوازخوانی و حضور در ورزشگاه‌ها، طیف وسیعی از حقوق زنان ایرانی را زیر پا گذاشته است. 

Iranian Nobel Peace laureate Shirin Ebadi speaks during an interview in London, Britain, January 4, 2018. REUTERS/Dylan…
شیرین عبادی در روز جهانی زن: بسیاری از قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان در جمهوری اسلامی تصویب شد
همزمان با روز جهانی زن، شیرین عبادی حقوقدان و برنده جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ می‌گوید وضعیت قوانین زنان در ایران همچنان تبعیض آمیز است و بسیاری از این قوانین بعد از انقلاب تصویب شده است.