Iran Human rights protest
بیست وچهارمین روز از اعتصاب کارگران هفت‌تپه

کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه که از تاریخ ۲۶ خرداد ماه اعتراضات کارگری خود را آغاز کرده‌اند، برای بیست وچهارمین روز متوالی دست به اعتصاب زده‌اند.

براساس گزارش‌های ویدئویی که صدای آمریکا منتشر کرده و همچنین اعلام کانال تلگرامی سندیکای کارگران هفت تپه، روز چهارشنبه ۱۸ تیر بار دیگر شهر شوش در استان خوزستان شاهد اعتراضات گسترده این کارگران برای رسیدن به مطالبات کارگری خود و پس گرفتن این کارخانه از بخش خصوصی بود. این معترضان همچنین خواستار بازگشت کارگران اخراج شده، از جمله اسماعیل بخشی و محمد خنیفر، به کار شده‌اند.

در این گزارش آمده است که این اعتصاب‌ تا رسیدن به مطالبات کارگران هفت‌تپه ادامه خواهد داشت. لازم به ذکر است که کارگران هفت‌تپه بارها برای رسیدن به حقوق و خواسته‌هایشان دست به تجمعات اعتراضی زده‌اند.

ادامه راهپیمایی کارگران هفت‌تپه در شوش؛ به اعتصاب ادامه می‌دهیم
ادامه راهپیمایی کارگران هفت‌تپه در شوش؛ به اعتصاب ادامه می‌دهیم

آبان ماه ۹۷ بود که این کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای معوقه خود به مدت ۲۱ روز دست به اعتصاب زدند. کارگران معترض کارخانه نیشکر هفت‌تپه معتقد بودند که کارفرمای بخش خصوصی توان مدیریت کارخانه را ندارد و شورای کارگری می تواند بهتر از کارفرما مجتمع نیشکر هفت تپه را اداره کند.

همچنین مقامات جمهوری اسلامی در این سال‌ها با اعتراضات صنفی از جمله اعتراضات کارگران هفت تپه برخوردهای امنیتی داشته‌ و برخی از  کارگران معترض و اعضای سندیکای کارگران هفت تپه از جمله علی نجاتی، فعال کارگری، را به زندان‌های طولانی مدت محکوم کرده‌اند.

علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران هفت تپه
ادامه صدور احکام زندان برای فعالان کارگری؛ یک عضو سندیکای کارگران هفت تپه به پنج سال زندان محکوم شد
علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران هفت تپه و کارگر بازنشسته، از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال زندان محکوم شد.

این اعتراضات در شرایطی تا کنون ادامه دارد که در حال حاضر امید اسدبیگی، مدیرعامل سابق نیشکرهفت تپه، متهم ردیف اول یک پرونده اخلال در نظام ارزی و پولی است که در کیفرخواست او عنوان اتهامی سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارزهای دولتی به چشم می‌خورد.

در حالی که ایران با بحران اقتصادی روبرو است و اعتراضات کارگری نیز ادامه دارد، سخنگوی وزارت خارجه ایران چندی پیش اعلام کرد که جمهوری اسلامی «به همکاری‌های اقتصادی خود» با سوریه ادامه خواهد داد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نیز یکی از اهداف اصلی سیاست خارجی دولت خود را برگرداندن مردم سوریه به روال عادی زندگی اعلام کرده بود. 

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
وضعیت اقتصادی بد مردم در ایران؛ تلاش جمهوری اسلامی برای «بازگشت مردم سوریه» به زندگی عادی
ایران در ماه‌های اخیر در پی وضعیت بد اقتصادی با اعتراضات گسترده مردمی روبرو است به طوری که بسیاری از مردم در شرایط ثبات اقتصادی قرار ندارند اما رئیس جمهوری ایران«بازگشت مردم سوریه» به زندگی عادی را از جمله اهداف سیاست خارجی ایران اعلام کرده است.

جمهوری اسلامی در حالی همچنان در سوریه و کشورهای دیگر هزینه می‌کند که مردم ایران بارها در اعتراضات خود با شعار «سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن» از مقامات خواسته‌اند به وضعیت نابسامان اقتصادی داخل ایران رسیدگی کنند.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. حساب کاربری فارسی وزارت خارجه ایالات متحده در توئیتر چندی پیش با انتشار پیامی اعلام کرده بود که «رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.»