امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی
امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی

براساس اعلام وکلای سه نفر از معترضان اعتراضات آبان ماه که به اعدام محکوم شده‌اند، با قبول درخواست اعاده دادرسی، آخرین لایحه دفاعیه پرونده امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی آنها به امید لغو حکم اعدام‌شان به دیوان عالی کشور ارائه داده شد تا این نهاد درباره سرنوشت آنها تصمیم بگیرد. 

بابک پاک‌نیا، وکیل امیرحسین مرادی، یکی از معترضان آبان ماه، در صفحه توئیتر خود در رابطه با آخرین وضعیت پرونده این سه جوان محکوم به اعدام اعلام کرد که،‌ روز دوشنبه ۲۴ شهریور آخرین لایحه دفاعیه خود در خصوص پرونده آنها را به دفتر رییس دیوان عالی کشور تحویل داده است.

پیشتر حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی سه جوان معترض آبان ماه ۹۸، از سوی دیوان عالی تایید شده بود که واکنش های بسیار شدیدی را در شبکه های اجتماعی به همراه داشت، به طوری که مردم هشتگ اعدام نکنید را ترند جهانی کردند.  حتی  رئيس جمهوری ایالات متحده، هم ۲۵ تیرماه در توئیتر به صدور حکم اعدام برای این سه جوان معترض در ایران واکنش نشان داد و گفت: «سه نفر در ایران برای شرکت کردن در تظاهرات محکوم به مرگ شده اند. اعدام آنها در هر لحظه قابل انتظار است. اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می فرستد و نباید انجام شود. #اعدام_نکنید»

President Donald Trump participates in a law enforcement briefing on the MS-13 gang in the Oval Office of the White House,…
واکنش پرزیدنت ترامپ به حکم اعدام سه معترض جوان در ایران: اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می فرستد
دونالد ترامپ رئيس جمهوری ایالات متحده در توئیتی به صدور حکم اعدام برای سه جوان معترض در ایران واکنش نشان داد.

 

همان زمان یکی از وکلای این متهمان گفته بود که تازه بعد از تائید حکم اعدام، به وکلای این معترضان اجازه دادند پرونده را مطالعه کنند. با افزایش اعتراضات قوه قضائیه پذیرفت که پرونده این سه معترض دوباره رسیدگی شود. 

آبان‌ماه گذشته بود که مردم در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به گران شدن ناگهانی بنزین به خیابان آمدند. به نوشته خبرگزاری رویترز، با دستور خامنه‌ای حدود ۱۵۰۰ نفر از معترضان کشته شدند. حکومت ایران عوامل سرکوب را مجازات نکرد و به جای آن معترضان را بازداشت و محکوم کرد.

روز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه نیز، ۲۲ سازمان حقوق بشری با امضای نامه مشترکی از سران کشورها خواسته‌اند، در چهل و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به «بحران مداوم مصونیت مقامات ایران از عواقب نقض جدی حقوق بشر» در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ و پس از آن رسیدگی کنند.

در این بیانیه که توسط سازمان‌های حقوق بشری ایرانی و بین‌المللی امضا شده، آمده است: «ما درخواست خود از شورای حقوق بشر سازمان ملل برای تشکیل تحقیقات تحت رهبری سازمان ملل برای بررسی جرائم گسترده و نظام یافته و نقض جدی حقوق بشر توسط مقامات ایران در جریان اعتراضات نوامبر ۲۰۱۹ و دوران پس از آن را تکرار می کنیم.»

مزار پویا بختیاری
۲۲ سازمان حقوق بشری خواستار رسیدگی به جرائم جمهوری اسلامی در سرکوب اعتراضات مردم ایران شدند
۲۲ سازمان حقوق بشری با امضای نامه مشترکی از سران کشورها خواسته‌اند موضوع نقض حقوق بشر و سرکوب اعتراضات در ایران را در چهل و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مورد بررسی قرار دهند.

ایالات متحده بارها به سرکوب معترضان در ایران و صدور احکام سنگین برای معترضان انتقاد کرده است. مایک پمئپو، وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده آبان ۹۸ در شهرهای ایران، خطاب به مردم ایران نوشت: «ایالات متحده در کنار شما است.» او در پیام توئیتر خود گفته بود: «من پیامی برای مردم دارم: ایالات متحده صدای شما را می‌شنود. ایالات متحده از شما حمایت می‌کند. ایالات متحده با شما است.»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.