FILE - In this Friday, Jan. 15, 2021 file photo, a syringe filled with the a COVID-19 vaccine is seen alongside its batch…
عکس از واکسن کووید۱۹ و کارت واکسن در یک مرکز واکسیناسیون در نیویورک (عکس از آرشیو)

اگر قرار است پس از دریافت واکسن کووید۱۹، به زودی ماموگرافی شوید و یا تحت دیگر آزمایش‌ها و غربالگری‌های سرطان بروید، حتما پزشک خود را از واکسینه شدن‌تان مطلع کنید؛ چرا که عوارض واکسن می‌تواند بر روی نتایج آزمایش تاثیر بگذارد و موجب بروز نشانه‌های کاذب شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، این توصیه‌ای است که متخصصان و رادیولوژیست‌های سرطان می‌کنند. گاهی اوقات غدد لنفاوی، به ویژه در زیر بغل، پس از واکسیناسیون متورم می‌شوند. این یک واکنش طبیعی سیستم ایمنی بدن است، اما اگر در ماموگرافی یا اسکن‌های دیگر نشان داده شود، ممکن است با سرطان اشتباه گرفته شود.

دکتر ملیسا چن، رادیولوژیست در مرکز سرطان ام‌دی اندرسون در شهر هیوستون تگزاس که با چنین بیمارانی مواجه بوده است، می گوید که این را باید به گوش همه رساند.

غدد لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند که گلبول‌های سفید خون که با عفونت در بدن مبارزه می کنند در آنها تجمع دارند. این غدد بسیار کوچک هستند و اغلب با دست حس نمی شوند، ولی گاهی می توانند پس از یک بیماری یا دریافت واکسن متورم شوند.

بنا بر توصیه مشابه در ژورنال کالج آمریکایی رادیولوژی، با افزایش واکسیناسیون کووید۱۹، پزشکان باید انتظار دیدن تصاویر بیشتری با غدد لنفاوی متورم باشند.

هرچند دکتر چن تاکید می کند: «این مسئله نباید مانع بیماران از واکسینه شدن باشد.»

سازمان غذا و داروی آمریکا می گوید تورم غدد لنفاوی [بیشتر در سمت بازویی که به آن واکسن زده شده است] همراه با بقیه عوارض جانبی مربوط به تزریق، در مطالعات واکسن‌های فایزر و مدرنا گزارش شده است. ولی واکسن جانسون اند جانسون چنین عوارضی را از خود نشان نداده است.

FILE PHOTO: Vial and sryinge are seen in front of displayed Johnson&Johnson logo in this illustration taken
واکسن جدید شرکت «جانسون» چه تفاوت‌هایی با دو واکسن «فایزر» و «مدرنا» دارد
شرکت «جانسون» پس از دریافت مجوز از سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا از روز اول ماه مارس توزیع ۴ میلیون واکسن تک دوز خود در سراسر آمریکا را آغاز کرد. ا