Ramin Bohrani رامین بحرانی
رامین بحرانی سینماگر ایرانی آمریکایی

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، اسامی نامزدهای نود و‌سومین مراسم اهدای جوایز اسکار را اعلام کرد. امسال رامین بحرانی، سینماگر ایرانی آمریکایی، برای فیلم «ببر سفید» نامزد جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی شده است.

او فیلمنامه را با اقتباس از کتابی با همین عنوان، اثر آراویند آدیگا نویسنده هندی نوشت که جایزه بوکر گرفت، و مدتها در فهرست پرفروش‌های نشریه نیویورک تایمز قرار داشت.   

رامین بحرانی علاوه بر کارگردانی، یکی از تهیه‌کنندگان ببر سفید نیز هست؛ فیلمی که با استقبال زیادی از سوی منتقدین همراه شد و از آثار پربیننده شبکه اینترنتی «نتفلیکس» است. داستان درباره یک جوان فقیر هندی است که با تلاش زیاد به عنوان راننده یک خانواده ثروتمند استخدام می‌شود، و با استفاده از این موقعیت، برای پیشرفت و ترقی دست به هر کاری می‌زند.

این سینماگر ایرانی آمریکایی برای نگارش فیلمنامه، علاوه بر اسکار، نامزد دریافت جوایز بفتا، و انجمن نویسندگان آمریکا نیز شده است.

Director Ramin Bahrani poses during the photo call for the movie 99 Homes at the 71st edition of the Venice Film Festival in…
انجمن نویسندگان آمریکا، نامزدهای جوایز فیلمنامه‌نویسی را اعلام کرد؛ رامین بحرانی با «ببر سفید» یکی از نامزدها است
انجمن نویسندگان آمریکا، نامزدهای امسال جوایز فیلمنامه‌نویسی خود را در بخش‌ آثار غیراقتباسی، اقتباسی، و مستند اعلام کرد. رامین بحرانی، سینماگر ایرانی آمریکایی یکی از نامزدهای دریافت جایزه انجمن نویسندگان آمریکا است. او در بخش فیلمنامه اقتباسی ‌برای «ببر سفید» نامزد دریافت این جایزه شده است.

رقبای رامین بحرانی در بخش فیلمنامه اقتباسی اسکار،  فیلم‌های بورات ۲، پدر، سرزمین‌آواره‌ها، ‌و یک شب در میامی هستند که همگی از آثار مطرح امسال محسوب می‌شوند. 

رامین بحرانی ۴۵ ساله متولد ‌«وینستون سلم» در ایالت کارولینای شمالی است. او مدرک کارشناسی خود در رشته هنر را از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد، و مدتی نیز ساکن ایران و فرانسه بود.

رامین بحرانی فعالیت‌های سینمایی خود را بصورت جدی از سال ۲۰۰۵ آغاز کرد و یکی از چهره‌های تأثیرگذار سینمای مستقل آمریکا محسوب می‌شود. از آثار موفق او می‌توان به «فارنهایت ۴۵۱»، «۹۹ خانه»، «به هر قیمتی»، و «کیسه پلاستیکی» اشاره کرد.

رامین بحرانی همراه با بازیگران فیلم فارنهایت ۴۵۱ در جشنواره فیلم کن

رامین بحرانی برای فیلم‌های «۹۹ خانه» و «به هر قیمتی» نامزد دریافت جایزه شیر طلایی جشنواره سینمایی ونیز شد.

مراسم اهدای جوایز آکادمی فیلم بریتانیا یا بفتا یازدهم آوریل، و مراسم اهدای جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی یا اسکار بیست و پنجم آوریل برگزار می‌شود.