This July 23, 2019 photo made available by NASA shows the head of the Mars rover Perseverance's remote sensing mast which…
قسمت بالایی مریخ‌نورد «پشتکار» به ردیاب‌های حساس و دوربین مجهز است

مریخ‌نورد «پشتکار» (به انگلیسی: Perseverance) شاید بتواند پاسخگوی یکی از بزرگترین پرسش‌های بشر باشد: آیا سیاره سرخ زمانی میزبان موجودات زنده بود؟

بنا به گزارش وبسایت خبرهای علمی و فناوری «سی نت»، سیاره مریخ، که به خاطر رنگ خاک سطح آن به سیاره سرخ لقب گرفته، و سیاره‌ای خشک و پر گرد و غبار است، در گذشته‌های دور خیلی متفاوت بود. مریخ‌نورد پشتکار قرار است در گودالی در مریخ فرود آید که زمانی یک دریاچه بود و از این رو مناسب‌ترین مکان برای جستجوی نشانه‌هایی از میکروب‌های باستانی است.

ماموریت مریخ‌نورد «پشتکار» که قرار است در اواخر ماه ژوئیه به فضا پرتاب شود، فرای عکس گرفتن صرف از مریخ است و این مریخ‌نورد وظایف مهم دیگری را نیز بر دوش دارد.

برخی از اهداف اصلی ماموریت پشتکار عبارت است از:

  • جستجو برای یافتن زندگی میکروسکوپی باستانی
  • جمع‌آوری نمونه خاک و سنگ از سطح مریخ برای بردن به زمین
  • حمل یک هلیکوپتر آزمایشی به مریخ (که اولین هلیکوپتر در فضا خواهد بود)
  • مطالعه آب و هوا و ساختار پوسته سطح مریخ
  • آزمایش و اثبات فناوری‌های جدید برای ماموریت‌های آینده در مریخ

این ماموریت قرار است یکسال مریخی ادامه داشته باشد. از آن جا که مدت زمان گردش مریخ به دور خورشید بیش از مدت گردش زمین به دور خورشید است، یک سال مریخ حدود ۶۸۷ روز زمین طول می‌کشد.

تاریخ فرستادن «پشتکار» به فضا بعد از چند با تعویق فعلا برای ۳۰ ژوئیه برنامه‌ریزی شده است و ناسا آن را به طور زنده پخش خواهد کرد.

FILE - In this Dec. 17, 2019, file photo made available by NASA, engineers watch the first driving test for the Mars 2020 rover…
پرواز آزمایشی نخستین هلیکوپتر فضایی سال آینده در مریخ آغاز می‌شود
مریخ‌نورد «پشتکار» در ماه فوریه ۲۰۲۱ مسافر ویژه‌ای را با خود به گودال «جزرو» در مریخ می‌برد: نخستین هلیکوپتری که در دنیایی دیگر و خارج از جو زمین پرواز می‌کند.
پرواز آزمایشی نخستین هلیکوپتر فضایی سال آینده در مریخ آغاز می‌شود