FILE PHOTO: Tesla Inc CEO Elon Musk speaks at an opening ceremony for Tesla China-made Model Y program in Shanghai
ایلان ماسک

ایلان ماسک، مدیر شرکت «تسلا»، با توجه به افزایش قیمت سهام این شرکت، اوایل هفته برای مدت کوتاهی پنجمین فرد ثروتمند جهان شد.

به گزارش تارنمای سرویس جهانی «بی بی سی»، پس از آن که میزان ثروت ایلان ماسک به ۷۴ میلیارد دلار رسید، موقعیت او در فهرست ثروتمندان نشریه فوربز بهتر شد و تا رتبه پنجم جدول صعود کرد.

البته این جایگاه موقتی بود و به دنبال کاهش قیمت سهام تسلا در بازار، ایلان ماسک به رده هشتم سقوط کرد.

این در حالی است که او اخیراً با کسب شرایط لازم برای دریافت مجوز خرید و‌ فروش بیش از ۲ میلیارد دلار از سهام شرکت تسلا، از موقعیت مالی بهتری نیز برخوردار شده است.

سهامداران تسلا در سال ۲۰۱۸ با ایلان ماسک توافق کردند که در صورتی که میانگین ارزش آن شرکت در یک دوره شش ماهه به ۱۵۰ میلیارد دلار رسید، او قادر به خرید ۱.۶۹ میلیون سهم باشد.

البته هیأت مدیره هنوز به صورت قطعی این موضوع را تأیید نکرده است و در صورت تایید آن نیز ایلان ماسک مجبور است برای فروش سهام خود چند سال صبر کند.

ارزش سهام تسلا از ابتدای سال میلادی ۴ برابر افزایش یافته است ‌و از ۴۳۰ دلار تا حدود ۱۵۵۰ دلار صعود کرد.

البته تسلا هنوز بیلان کامل امسال خود را منتشر نکرده است و به عقیده برخی از کارشناسان، در تعیین ارزش سهام این شرکت بزرگ‌نمایی شده است.

در فهرست ثروتمندان نشریه فوربز، جف بزوس مدیر آمازون با بیش از ۱۸۳ میلیارد دلار، بیل گیتز با حدود ۱۱۳ میلیارد دلار، و برنارد آرنولت و خانواده با ۱۱۲ میلیارد دلار در صدر جدول قرار دارند.