A registered nurse loads a dose of a COVID-19 vaccine into a syringe at a vaccination center, Thursday, Feb. 11, 2021, at…

بنا بر گفته کارشناسان بهداشت، داده‌ها تاکنون نشان داده است که واکسن کووید۱۹ از بروز نشانه های این بیماری جلوگیری می کند ولی یک مطالعه جدید نشان می دهد که واکسن های «مدرنا» و «فایزر-بایو ان تک»، حتی ممکن است بطور کلی جلوی ابتلا به بیماری را بگیرند.

به گزارش سی‌ان‌ان، یک تیم پژوهشی در «مایو کلینیک» (Mayo Clinic) پرونده پزشکی بیش از ۳۱ هزار بیمار در چهار ایالت آمریکا را، که حداقل یک واحد (دوز) از واکسن این شرکت های داروسازی را دریافت کرده اند، مورد بررسی قرار داد و دریافت که هر دو واکسن، ۳۶ روز پس از تزریق واحد اول، بالای ۸۰ درصد از ابتلا به بیماری کووید۱۹ پیشگیری کرده‌اند.

تاثیر هر یک از این واکسن‌ها، ۱۵ روز پس از دریافت واحد اول، ۷۵ درصد بود و بعد از گذشت ۳۶ روز به ۸۳ درصد رسید.  ولی بنا بر این مطالعه که هنوز تحت داوری دقیق (Peer review) قرار نگرفته است، درصد مصونیت در بیمارانی که دو واحد واکسن دریافت کرده‌بودند، به تقریباً ۸۹ درصد افزایش یافت.

در حالی که آزمایش‌های بالینی واکسن‌های کووید۱۹ شرکت های فایزر و مدرنا، برای گرفتن مجوز از سازمان غذا و داروی آمریکا، تنها بر روی بیماری با علایم تمرکز می کرد، پژوهشگران «مایو کلینیک» مطالعات خود را هم بر روی بیماری با علایم، و هم بر روی بیماری بدون علایم انجام داده‌اند.

France begins vaccinating on a larger scale by opening more COVID-19 vaccination centers
آیا زدن واکسن کووید۱۹ به معنای بازگشت به روال عادی زندگی است؛ کارشناسان پاسخ می‌دهند
سایت خبرهای بهداشتی و پزشکی «وب ام‌دی» به چند پرسش رایج که مردم در مورد زندگی بعد از واکسن دارند پاسخ داده است.

بر اساس داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، تا صبح روز جمعه ۱ اسفند، نزدیک به ۴۲ میلیون نفر در آمریکا حداقل یک واحد واکسن و کمی بیش از ۱۷ میلیون نفر نیز واحد دوم این واکسن را دریافت کرده اند.

هر چند، مقامات کاخ سفید صبح جمعه اعلام کردند که طوفان‌های زمستانی در جنوب و غرب میانه آمریکا، تحویل شش میلیون واکسن را به تاخیر انداخته است و این تاخیر همه ایالت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

President Joe Biden walks with Albert Bourla, Pfizer CEO, right, Michigan Gov. Gretchen Whitmer, second from right, and Jeff…
پرزیدنت جو بایدن از مرکز تولید واکسن کووید۱۹ شرکت فایزر بازدید کرد
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، بعد از ظهر جمعه ۱ اسفند از کارخانه تولید واکسن کووید۱۹ شرکت داروسازی فایزر، در خارج از شهر کالامازوی ایالت میشیگان، بازدید کرد. او در این دیدار برنامه دولت خود برای توزیع واکسن در سراسر آمریکا، حتی با وجود تاخیری که به دلیل شرایط سرد و یخبندان زمستان به وجود آمده است، را شرح داد.