U.S. Secretary of State Mike Pompeo, center, speaks as Secretary of Defence Mark Esper, left, and Indian Defence Minister…

مایک پمپئو و مارک اسپر، وزیران خارجه و دفاع آمریکا، که به هند سفر کرده‌اند در سومین نشست سالانه گفتگوی ۲+۲ وزیران آمریکا و هند در دهلی نو، با همتایان هندی خود دیدار کردند.

وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه ۶ آبان اعلام کرد که هر دو کشور از ارتقاء «همکاری راهبردی جامع جهانی آمریکا-هند» استقبال می‌کنند. در جریان نشست وزیران خارجه و دفاع آمریکا و هند، آقای پمپئو بر همکاری نزدیک و رو به افزایش هر دو کشور، و همچنین بر اهداف مشترک کشورهای منطقه هند-آرام برای امنیت و رفاه، تاکید کرد.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید این همکاری‌ها برای امنیت و ثبات منطقه و جهان، مهم است. طرف آمریکایی در این نشست همچنین از همتایان هندی خود دعوت کرد که برای دور بعدی دیدار وزیران ۲+۲ به واشنگتن سفر کنند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در توئیتی، نشست وزیران ۲+۲ آمریکا و هند را «موفقیت آمیز» خواند و گفت بنیان دیرین پیوندهای دو کشور، دوستی، همکاری، و سنت‌های زنده دموکراتیک است. او همچنین از مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا، رانجیت سینگ وزیر دفاع هند، و سابرامانیام جایشانکار وزیر امور خارجه هند، برای شرکت در این نشست تشکر کرد.

در دهلی نو، مایک پمپئو و مارک اسپر همچنین به محل «یادبود جنگ ملی» در دهلی نو رفتند و تاج گلی گذاشتند. وزیر خارجه آمریکا در توئیتی نوشت: «ما هرگز یاد مردان و زنانی که جان خود را در دفاع از بزرگترین دموکراسی جهان از دست دادند، فراموش نخواهیم کرد.»