لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

منشور صدای آمریکا

منشور صدای آمریکا

برای حفاظت از تمامیت و یکپارچگی برنامه های صدای آمریکا و تعریف مأموریت سازمان، منشور صدای آمریکا در سال ۱۹۶۰ تدوین شد و بعدأ با امضای پرزیدنت جرالد فورد در ۱۲ ژوئیه ۱۹۷۶ جنبه قانونی پیدا کرد. در منشور گفته می شود:

منافع دراز مدت آمریکا ایجاب می کند مسقیمأ از طریق رادیو با مردم در سراسر جهان ارتباط برقرار سازد. صدای آمریکا برای آن که کارساز باشد باید توجه و احترام شنوندگان خود را به دست آورد. بنابراین، این اصول حاکم بر برنامه های رادیوئی و تلویزیونی صدای آمریکا خواهد بود:

  • ۱- صدای آمریکا پیوسته به عنوان یک منبع معتبر و قابل اطمینان خبر عمل خواهد کرد. اخبار صدای آمریکا دقیق، واقعی و فراگیر خواهد بود.
  • ۲- صدای آمریکا نماینده آمریکا خواهد بود، نه هیچ بخش واحدی از جامعه آمریکا، و بنابراین تصویری متوازن و جامع از تفکرات و نهادهای مهم آمریکا ارائه خواهد داد.
  • ۳- صدای آمریکا سیاست های ایالات متحده آمریکا را به گونه ای روشن و کارساز تصویر خواهد کرد، همچنین بحث ها و اظهار نظرهای مسئولانه ای ارائه خواهد داد.

جرالد فورد
رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
۱۲ ژوئیه ۱۹۷۶

- در سال ۱۹۹۴، کنگره ایالات متحده قانون رسانه‌های بین‌المللی را تصویب کرد. این قانون همچنین ملزم می‌کند که کار خبرنگاران صدای آمریکا اصیل و قابل تایید، صحیح، بی طرف، جامع، متعادل و بازتاب فرهنگ و گوناگونی جامعه آمریکا باشد.

- در سال ۲۰۱۶، کنگره در قانون اختیارات دفاع ملی بار دیگر تایید کرد که عملیات گردآوری و نشر خبر باید مستقل و بی طرف بماند.

- همه روزه، خبرنگاران صدای آمریکا سخت تلاش می‌کنند الگوی رعایت اصول یک رسانه آزاد را به جهان ارائه دهند.

رسانه آزاد مهم است

مرامنامه خبرنگاری

پیشگفتار

شهرت جهانی صدای آمریکا به عنوان یک منبع اطلاعات و خبر قابل اعتماد از سال ۱۹۴۲ آغاز شد. دقت، جامعیت، عینیت، واقع بینی و بیطرفی در اخبار و گزارشها، انتظار شنوندگان و بینندگان صدای آمریکا است. منشور صدای آمریکا این معیارها را به عنوان قانون کار خود منعکس کرده است. به همین دلیل صدای آمریکا برای مردم و ملتهای سراسر جهان الهام بخش بوده است.

خلاصه

بر اساس اصولی که در منشور صدای آمریکا آمده است، خبرنگاران و گزارشگران باید همیشه ملاحظه دقت و عینیت را بنمایند. آنها سخنگوی دولت آمریکا نیستند. آنها هیچ کمکی از دولت آمریکا یا سازمانهای وابسته به دولت یا مقامهای دولتی نمی گیرند و از این گذشته کارمندان صدای آمریکا، پایبند اصول اخلاقی تعیین شده در سازمان خود هستند، در پی کمال حرفه ای اند و از جانبداری در خبررسانی خودداری می کنند.
صدای آمریکا در حال حاضر ماموریت خود را در عصر پس از جنگ سرد و در دنیائی پر آشوب و بی ثبات انجام می دهد. اطلاع رسانی دقیق، متوازن و کامل به جهانیان و به ویژه آنهائی که از دسترسی به آن محروم شده اند، به منافع ملی آمریکا کمک می کند، و منبع الهام و امید برای افرادی ست که به دموکراسی و آزادی ایمان دارند.

نظام نامه

باید تمام گزارشگران، مدیران، و ویراستاران دست اندر کار تولید برنامه ها در اتاق مرکزی خبر (سنترال نیوز) و سایر بخش ها پایبند اصول زیر باشند:

منابع

* منابع اخبار صدای آمریکا باید دقیق، اصیل، قابل تحقیق و قابل جستجو باشد. اخبار صدای آمریکا باید معمولا بر اساس دست کم از دو منبع مستقل (غیر از صدای آمریکا) باشد. گزارشگران و کارشناسان صدای آمریکا، در همه بخشها و برنامه ها، باید صحت هر خبر و گزارش را که می نویسند، با دست کم دو منبع تحقیق کنند. تنها استثنای این قاعده، خبر و گزارشی است که مستقیما به تائید یکی از خبرنگاران و گزارشگران صدای آمریکا ]از محل واقعه[ رسیده باشد؛ و یا از بیانیه های رسمی کشور یا نهادهای دولتی بدست آمده باشد. در آن موارد نادر، زمانی که یک منبع به اصطلاح دست دوم، خبر انحصاری مهمی را پخش می کند (مانند مصاحبه اختصاصی با عالی ترین مقام یک کشور یا فردی خبر ساز)، می توان آن را با ذکر منبع مورد استفاده قرار داد.

دقت و توازن

* دقت و توازن اهمیت بسیار دارند و اولویت اصلی صدای آمریکا شمرده می شوند. دقت هم در اتاق مرکزی خبر و هم در تمام بخش های صدای آمریکا همیشه بر سرعت مقدم است. این سازمان از لحاظ قانونی موظف است نمائی کلی و فراگیر از وقایع را به شنونده یا بیننده عرضه کرده و آن را بصورت قابل اتکا و بدون تعصب گزارش کند. اگر چه بودجه صدای آمریکا از ردیف های بودجه این کشور است، اما وظیفه دارد تمام جنبه های هر واقعه و نظرات مختلف مربوط به یک موضوع را گزارش کند. در صورتیکه در یکی از گزارشهای صدای آمریکا مطلبی از قلم افتاده و یا به اشتباه گزارش شده باشد، سازمان متعهد است در اولین فرصت ممکن آن را تصحیح و به اطلاع شنوندگان یا بینندگان خود برساند.

* صدای آمریکا هوشیار است، و هیچ برنامه ای نباید تحت تاثیر اقدامات گروههای فشار داخلی یا خارجی، برای استفاده از برنامه های صدای آمریکا بعنوان سکوئی تبلیغاتی جهت ارائه و پخش نظراتشان، قرار بگیرد. این موضوع درباره همه برنامه ها صادق است، از جمله در بررسی مطبوعات، یا پخش نظرات گوناگون از نامه ها، یا نظرات شنوندگان و بینندگان در برنامه های زنده و پاسخ به تلفنها. در مورد پاسخ به تلفنها نظرات یک طرفه، در صورت فقدان تلفن کننده یا مصاحبه شنونده ای که نظرات طرف دیگر را بگوید، باید از سوی مجری یا مصاحبه کننده مورد چالش قرار بگیرد و نظرات بدیل و مخالف تلفن کننده یا مصاحبه شونده، توسط مجری نمایندگی شود. در مصاحبه افراد معتبر و صاحب نام (مانند رئیس یک کشور)، و در صورت درخواست او، رئوس مطالب مورد بحث را می توان قبل از آغاز مصاحبه به اطلاع وی رساند. با این حال، گزارشگران و خبرنگاران صدای آمریکا، همیشه حق و مسئولیت تعقیب مصاحبه از زاویای خبری، از جمله طرح سئوالات از پیش اعلام نشده را برای خود محفوظ می دارند.

* زمانیکه صدای آمریکا اتهام یک فرد، گروه یا نهاد را علیه دیگر افراد، گروهها یا نهادها را، در قالب یکی از گزارشهای خود می آورد، و یا فقط یک سوی یک موضوع جنجالی را نشان می دهد، پاسخ یا گزارشی متوازن کننده آن نیز باید در اولین فرصت عرضه شود. اگر اطلاعات متوازن کننده را نتوان تا زمان پخش برنامه بدست آورد یا تهیه کرد، یا شخص مورد اتهام نظر خود را مطرح نکند، صدای آمریکا وظیفه دارد آن را در گزارش نخست خود به اطلاع شنوندگان و بینندگان برساند، و در صورت کسب اطلاعات متوازن کننده، آنها را به محض دریافت و در اولین فرصت پخش کند.

بی طرفی

* صدای آمریکا همانگونه که پدران بنیانگذار این ملت گفته اند اندیشه انسان را محترم می شمارد. صدای آمریکا متعهد است رویداد ها را کامل و بی طرفانه گزارش کند. گزارشگران صدای آمریکا اطلاعات را فقط بر اساس ارزش آن ارزیابی می کنند. تحریک به خشونت، دخالت احساسات و تاثیرپذیری، قضاوتهای شخصی، و تاکیدهای گمراه کننده را رد می کنند. ماخذها باید به طور مشخص و کامل ذکر شود.

* روزنامه نگاران صدای آمریکا ( از جمله خبرنگاران، گزارشگران، نویسندگان اخبار و وقایع سیاسی، و میزبانان برنامه ها) همواره باید از به کار بردن اصطلاحات و برچسبهای تحقیر آمیز در مورد اشخاص و سازمان ها پرهیز کنند، مگر این که آن افراد یا سازمانها از آن اصطلاحات برای تعریف خود و یا فعالیتهایشان استفاده کنند.

* گزارشگران صدای آمریکا باید با باریک بینی از هرگونه جعل، تحریف و به کار بردن احساسات در اخبار و گزارشهای روزمره جلوگیری کنند. اگر بخشی از صدای به کار رفته در گزارشی از یک رویداد، بیانگر نگاه گزارشگر باشد، باید بخش دیگری از صدا بازتاب آن رویداد به طور کامل و متوازن باشد. اگرصدای یک گزارش متعلق به محل رویداد نباشد و احتمال و خطر گمراهی بیننده و شنونده را بوجود آورد، آن صدا پخش نخواهد شد.

جامع و مانع بودن گزارش

* صدای آمریکا رویدادهای آمریکا و جهان را به طور جامع و به موقع گزارش می دهد. یعنی صدای آمریکا دائما مراقب و گوش بزنگ است تا آخرین تحولات گوناگون سیاسی، منطقه ای، فرهنگی، قومی، مذهبی، و اجتماعی آمریکا و جهان را منعکس کند. برنامه های صدای آمریکا نمایانگر بهترین تلاش تیم خبری به منظور جستجو و گزارش جامع رویدادها و گزارشهاست.

* گزارشگران صدای آمریکا باید از به کارگیری شیوه های گویندگی و یا مصاحبه هایی که رنگ حزبی و گروهی و تعصب داشته باشد حذر کنند. از موسیقی به منظور القاء نظرات استفاده نمی شود. روزنامه نگاران صدای آمریکا و تمامی دست اندرکاران خبری باید از انتشار هر گونه عمل یا بیانیه ای که نشان از طرفداری حزبی یا گروهی داشته باشد، پرهیز کنند.

رویه

* گویندگان صدای آمریکا به هنگام انجام وظیفه نظرهای سیاسی شخصی خود را دخالت نمی دهند. دقت، کیفیت، و اعتبار مهم ترین سرمایه صدای آمریکا است. و درک شنوندگان باید این باشد که صدای آمریکا منبع درست و عینی خبرها و اطلاعات از جهان، منطقه آنها و ایالات متحده است. به این منظور ژورنالیست های صدای آمریکا باید :

۱ - همواره با پاسپورت عادی غیر دیپلماتیک سفر کنند و به همان اندازه ای به حمایت ]سفارتهای[ آمریکا متکی باشند، که خبرنگاران بخش خصوصی هستند.

۲ - کمک به مدیرانی که وظیفه آنان اطمینان یافتن از این است که کارمندان و پیمانکاران صدای آمریکا، برای دیگر سرویسهای دولتی، خبررسانی سایر کشورها، و یا سازمانهای بین المللی، بدون اجازه ویژه صدای آمریکا کار نکنند.

۳ - به حقوق مولف و مصنف (کپی رایت) و مقررات صدای آمریکا متعهد باشند و همواره نام منبع خبر، نقل قول، یا گزیده گزارش خود را از دیگر سازمانها، کتابها، مجله ها و یا دیگر رسانه ها ذکر کنند.

علاوه بر این اصول و استانداردهای روزنامه نگاری؛ کارکنان صدای آمریکا آگاهند که رفتار آنان در محل کار و خارج از آن می تواند بر اعتبار صدای آمریکا تاثیر داشته باشد. آنان به بالاترین معیارهای حرفه ژورنالیسم متعهدند. برای کار گروهی، نیت خوب، مباحثه های متمدنانه در محل کار و با همکاران خود در تمام جهان تلاش می کنند تا بر اعتبار و تاثیر صدای آمریکا بیفزایند.

XS
SM
MD
LG