FILE PHOTO: Women's World Cup Final - United States v Netherlands
سال گذشته تیم فوتبال زنان آمریکا توانست در فرانسه برای چهارمین بار قهرمان جام جهانی فوتبال شد

فدراسیون جهانی فوتبال «فیفا»، میزبانی جام جهانی فوتبال زنان در سال ۲۰۲۳ را بصورت مشترک به کشورهای استرالیا و نیوزیلند اعطا کرد.

این تصمیم پس از برگزاری جلسه نهایی اعضای هیأت رئیسه فیفا که بصورت اینترنتی ترتیب یافت، اعلام شد. به گزارش سایت شبکه خبری «سی ان ان»، استرالیا و نیوزلند موفق به کسب ۲۲ رأی از مجموع آرای ۳۵ عضو این کمیته شدند.

به دنبال انصراف ژاپن از میزبانی جام جهانی زنان در سال ۲۰۲۳، کلمبیا تنها رقیب این میزبانی مشترک بود ولی با توجه به گزارش مثبت نمایندگان فیفا، در نهایت استرالیا و نیوزیلند برگزیده شدند.

حمایت نخست وزیر استرالیا اسکات موریسون و نخست وزیر نیوزیلند جاسیندا آردرن از این میزبانی مشترک، تلاش های گسترده دیپلماتیک در عرصه بین المللی، و البته امکانات مناسب این دو کشور، نقش مهمی در جلب رضایت فیفا داشت.

این نخستین باری است که جام جهانی فوتبال در این منطقه از اقیانوسیه و آسیا برگزار می شود و از اهمیت زیادی برای استرالیا و نیوزیلند برخوردار است.

نمایش ویژه در اپراخانه سیدنی در حمایت از میزبانی استرالیا برای جام جهانی فوتبال زنان
نمایش ویژه در اپراخانه سیدنی در حمایت از میزبانی استرالیا برای جام جهانی فوتبال زنان

به دنبال افزایش محبوبیت مسابقات فوتبال زنان، فیفا تعداد تیمهای حاضر در جام جهانی را به ۳۲ کشور افزایش داد که در ۸ گروه ۴ تیمی رقابت خواهند کرد.

جام جهانی فوتبال زنان از تاریخ ۱۰ ژوییه سال ۲۰۲۳ میلادی در ۸ ورزشگاه استرالیا و ۵ استادیوم نیوزیلند آغاز می شود.

جام جهانی گذشته در سال ۲۰۱۹ در فرانسه، با قهرمانی تیم ملی فوتبال آمریکا به پایان رسید.