NASA astronauts Douglas Hurley and Robert Behnken prepare to depart their helicopter at Naval Air Station Pensacola after the duo landed in their SpaceX Crew Dragon Endeavour spacecraft in the Gulf of Mexico off the coast of Pensacola, Florida
داگ هرلی و باب بنکن بعد از بازگشت از ایستگاه فضایی بین المللی، در هلیکوپتر در ایستگاه هوایی نیروی دریایی در پنساکولا، فلوریدا

داگ هرلی و باب بنکن، دو فضانورد آمریکایی، بعد از دو ماه ماموریت موفقیت آمیز در ایستگاه فضایی بین‌المللی، بعد از ظهر یکشنبه ۱۲ تیر به سلامت به زمین بازگشتند.

کپسول درگن اسپیس‌اکس برای دوری از خطر طوفان حاره‌ای ایسایاس در ساحل اقیانوس اطلس در فلوریدا، در سمت دیگر این ایالت در آب‌های خلیج مکزیک در جنوب ساحل پنساکولا فرود آمد.

این اولین آب‌فرود (فرود در آب) فضانوردان در ۴۵ سال گذشته است. آب‌فرود پیشین به نخستین ماموریت فضایی مشترک آمریکا و شوروی به نام آپولو-سایوز در سال ۱۹۷۵ میلادی باز می گردد. فضانوردان پیشین ناسا در ۲۴ ژوئیه ۱۹۷۵ در اقیانوس اطلس، محل بیشتر آب‌فرود‌ ها- فرود آمدند.

In this frame grab from NASA TV, the SpaceX capsule floats, Sunday, Aug. 2, 2020 in the Gulf of Mexico. Astronauts Doug Hurley…
موفقیتی تاریخی در صنعت فضانوردی آمریکا؛ فضانوردان ناسا با کپسول درگن در آب‌های خلیج مکزیک فرود ‌آمدند
کپسول درگن اسپیس‌اکس دقایقی پیش، در بعد از ظهر یکشنبه ۱۲ مرداد به وقت شرق آمریکا، در جنوب ساحل پنساکولا در آب‌های خلیج مکزیک با موفقیت در آب فرود آمد.

بیش از ۴۰ پرسنل در کشتی بازیابی اسپیس‌اکس حاضر بودند. چند پزشک و پرستار نیز دو فضانورد را تحت آزمایش و معاینه کامل قرار دادند.

پرزیدنت ترامپ روز شنبه در پیامی این رویداد را تبریک گفت. 

داگ هرلی و باب بنکن اولین فضانوردانی بودند که در ۳۰ ماه مه ۲۰۲۰ توسط کپسول درگن اسپیس‌اکس، بعد از نزدیک به یک دهه، از خاک آمریکا به فضا رفتند.

ناسا از سال ۲۰۱۱ به بعد هیچ فضانوردی را از خاک آمریکا به فضا نفرستاده بود. ناسا در این مدت، از پایگاه فضایی روسی بایکونور در قزاقستان به این منظور استفاده می‌کرد و برای هر پرواز مجبور بود ده‌ها میلیون دلار پرداخت کند.

کپسول درگن پس از آب‌فرود در آب‌های خلیج مکزیک در ساحل پنساکولای فلوریدا به کشتی بازیابی اسپیس اکس منتقل می شود

شرکت اسپیس‌اکس، اکنون نخستین شرکت فناوری فضایی خصوصی در فرستادن انسان به فضا و نیز در بازگرداندن انسان به زمین است.

هرلی و بنکن که هر دو همسرانشان نیز فضانورد هستند، در این دو ماه روی هم بیش از صد ساعت در آزمایش‌های علمی و فناوری در ایستگاه فضایی فعالیت کردند، از جمله پژوهش های متعددی که به درک بشر از فضا و زندگی در آن کمک می کند. دو فضانورد همینطور در تعمیر، تعویض، و به روز کردن ابزار و قطعات ایستگاه فضایی نیز دست داشتند.

داگلس (داگ) هرلی، دست چپ و رابرت (باب) بنکن در لباس‌های فضانوردی جدید اسپیس اکس
اولین پرواز ناسا و اسپیس‌اکس از خاک آمریکا پس از ۹ سال؛ آشنایی با فضانوردان این پرواز تاریخی
داگلس (داگ) هرلی و رابرت (باب) بنکن، اولین فضانوردانی هستند که پس از ۹ سال وقفه، از خاک آمریکا به فضا فرستاده می‌شوند.