In this Thursday, March 12, 2020 photo, women walk in a neighborhood heavily damaged by airstrikes in Idlib, Syria. Idlib city…
ویرانی‌های ادلب، سوریه (عکس آرشیوی است)

قطعنامه پیشنهادی روسیه درباره محدود کردن ارسال کمک‌های بشردوستانه به شمال غرب سوریه و استفاده از تنها یک گذرگاه مرزی با ترکیه برای این منظور، در نشست روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه شورای امنیت سازمان ملل متحد با شکست رو‌به‌رو شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، قطعنامه پیشنهادی روسیه برای تصویب در نشست شورای امنیت سازمان ملل دست کم به ۹ رای از ۱۵عضو این شورا نیاز داشت؛ اما در نهایت تنها چهار کشور روسیه، چین، ویتنام، و آفریقای جنوبی به آن رای مثبت دادند.

همچنین کشورهای ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، بلژیک، استونی، و جمهوری دومینیکن به این پیشنویس قطعنامه رای منفی دادند و رای چهار کشور تونس، نیجر، اندونزی، و سنت وینسنت و گرنادین‌ها نیز ممتنع بوده است.

پیش از این روز سه شنبه چین و روسیه یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را وتو کرده بودند. این پیش نویس قطعنامه از سوی  آلمان و بلژیک درباره ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه همچنان از دو گذرگاه مرزی با ترکیه بوده است.

قطعنامه موجود که به کاروان‌های امداد اجازه می‌دهد از ترکیه وارد شمال غربی سوریه شوند، ۱۰ ژوئیه منقضی می شود. پانزده کشور عضو شورای امنیت فرصت اندکی خواهند داشت به مصالحه ای دست یابند که ادامه ارسال کمک ها را ممکن کند.

دو قلوهای آواره سوری از شرق ادلب در چادری در اردوگاه پناهجویان در نزدیکی مرز ترکیه. ۱۹ ژوئن ۲۰۲۰
وتو روسیه و چین در سازمان ملل متحد میلیون ها سوری را به طور بالقوه از امداد محروم می کند
روسیه و چین روز سه شنبه یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را وتو کردند. با این رای عملیات امداد شش ساله برای یاری رساندن به میلیون های سوری غیرنظامی در شمال غربی سوریه به طور بالقوه تعطیل می شود.

ایالات متحده سال گذشته تحریم‌هایی علیه حامیان بشار اسد را اعلام کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اعلام کرد طبق قانون سزار (قیصر)، آمریکا برای توقف جنگ‌افروزی و کشتار غیرنظامیان، تحریم‌هایی را علیه ۳۹ شخص حقیقی و حقوقی سوریه، از جمله بشار اسد و همسرش اسما، اعمال می‌کند.

سازمان ملل متحد می گوید در ماه آوریل و ماه مه از طریق عملیات امداد از ترکیه به ۱.۳ میلیون نفر در سوریه کمک رسانده است.