Pope Francis appears on screen at "Vax Live: The Concert to Reunite the World" on Sunday, May 2, 2021, at SoFi Stadium in…
تصویر پاپ فرانسیس بر پرده کنسرت جهانی جمع اوری کمک‌های مالی برای ترویج دسترسی عادلانه به واکسن کووید۱۹ موسوم به «وکس زنده: کنسرت برای یکپارچه شدن دوباره جهان»

پاپ فرانسیس روز شنبه از پیشنهاد جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در لغو حقوق مالکیت معنوی واکسن‌های کووید۱۹، که از سوی برخی از کشورهای اروپا از جمله آلمان رد شده است، پشتیبانی کرد.

به گزارش رویترز، پاپ در سخنرانی خود در یک کنسرت جهانی جمع‌ آوری کمک‌های مالی برای ترویج دسترسی عادلانه به واکسن‌های کووید۱۹، گفت که جهان به «ویروس فردگرایی» مبتلا شده است.

وی در یک پیام ویدیویی از پیش ضبط شده گفت: «یکی از سویه‌های این ویروس، ملی‌گرایی بسته است که، برای مثال، از بین‌المللی شدن واکسن جلوگیری می‌کند.»

پاپ فرانسیس با یادآوری تلفات زیادی که ویروس کرونا در جهان به جا گذاشته است، افزود: «سویه دیگر [ویروس فردگرایی] این است که ما قوانین بازار یا بازار فکری یا مالکیت معنوی را پیش از قوانین عشق و سلامت بشریت قرار دهیم.»

اظهارات پاپ فرانسیس حین بحث درباره این که آیا شرکت‌های داروسازی باید از حقوق انحصاری اختراع واکسن کووید۱۹ چشم‌پوشی کنند، به میان آمد.

پرزیدنت بایدن، روز چهارشنبه با توجه به تماس‌هایی که از هند، آفریقای جنوبی، و بیش از صد کشور دیگر داشت، از چنین اقدامی حمایت کرد.

با این‌ حال، بسیاری از کشورهای اروپایی، به ویژه آلمان و فرانسه، روز جمعه با این استدلال که کلید اصلی پایان دادن به همه‌گیری کووید۱۹، تولید و ارائه بیشتر و سریع‌تر واکسن است، با این پیشنهاد مخالفت کردند.

 

IMAGE DISTRIBUTED FOR SOCIAL SECURITY WORKS - Supporters cheer after it's announced that the United States will support the…
حمایت دولت بایدن از لغو حق مالکیت معنوی واکسن‌های کرونا؛ موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟
نماینده تجاری ایالات متحده آمریکا عصر چهارشنبه اعلام کرد که دولت پرزیدنت بایدن از لغو حق مالکیت معنوی فرمول ساخت واکسن ضد ویروس کووید-۱۹ حمایت می‌کند.