FILE PHOTO: "Family Photo" for annual G20 Summit World Leaders is projected onto Salwa Palace in At-Turaif, one of Saudi Arabia’s UNESCO World Heritage sites, in Diriyah
نشست مجازی سران گروه ۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا – نشست مجازی سران گروه ۲۰ روز یکشنبه دوم آذر در عربستان سعودی ادامه یافت. 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، قرار است در جلسه روز یکشنبه حاضر شود.

ملک سلمان، پادشاه سعودی، روز شنبه این نشست دو روزه را افتتاح کرد. وی از کشورهای عضو این گروه درخواست کرد که در مورد دسترسی ارزان و منصفانه واکسن‌‌ها‌ به جهان اطمینان خاطر دهند.

در پیش‌نویس بیانیه پایانی اجلاس گروه ۲۰، که به رؤیت رویترز رسیده، آمده است: «ما از هیچ تلاشی برای اطمینان یافتن از دسترسی مقرون به صرفه و منصفانه همه مردم جهان دریغ نخواهیم کرد.»

همه‌گیری کرونا و بحران رکود اقتصادی روز نخست اجلاس سران بیست اقتصاد بزرگ و در حال ظهور جهان را، که به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار شده است، تحت الشعاع قرار داد.

ملک سلمان در بخشی از سخنرانی افتتاحیه خود گفت: «ما وظیفه داریم در جریان این نشست با یکدیگر در برابر این چالش ایستاده و پیام محکمی از امید و قوت قلب دوباره را [برای مردم جهان] ارسال کنیم.»

این اظهارات پادشاه سعودی در حالی بیان شد که کل موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا یا کووید۱۹ در جهان به مرز ۵۸ میلیون نفر، و آمار مرگ ناشی از این بیماری نیز به ۱.۴ میلیون نزدیک شده است.