FILE PHOTO: Conservative Political Action Conference (CPAC) in Orlando
ران دسانتیس، فرماندار جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا

ایالت فلوریدا شرکت دختران تراجنسیتی در ورزش‌های زنان در مدارس را ممنوع کرد. این اقدام، انتقاد فعالان حقوق بشر را به همراه داشته است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ران دسانتیس، فرماندار جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا این قانون را در نخستین روز «ماه افتخار» - ماهی که اعضای جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی آن را جشن می‌گیرند - به تصویب رساند.

آقای دسانتیس این لایحه را در مراسمی در مدرسه‌ای مسیحی در «جکسونویل» در حضور چندین دختر نوجوان ورزشکار امضاء کرد. او گفت تصویب این قانون برای حصول اطمینان از رعایت انصاف در قبال زنان ورزشکار در سراسر آن ایالت لازم بود.

فرماندار فلوریدا گفت در مورد ورزش باید بر اساس «بیولوژی» و نه «ایدئولوژی» گام برداشت.

حامیان این قانون معتقدند زنان ورزشکار تراجنسیتی از بدو تولد مرد بوده‌اند و این، می‌تواند در عرصه ورزش برایشان مزیت باشد. بنا به قوانین ایالت فلوریدا، جنسیت یک ورزشکار آن گونه که در اسناد رسمی هنگام تولد ذکر شده است، تعریف می‌شود.

این قانون به رغم مخالفت دموکرات‌ها و فعالان مدنی، که ممنوعیت شرکت زنان و دختران تراجنسیتی در ورزش‌های زنان را تبعیض‌آمیز می‌دانند، به عنوان پیوست لایحه‌ای از منشور مدارس به تصویب رسید.

ایالت‌های آلاباما، آرکانزاس، می‌سی‌سی‌پی ، مونتانا، تنسی، و ویرجینیای غربی نیز قانون مشابهی را تصویب کرده‌اند.

 

A man wearin rainbow wings and a rainbow colored mask claps as he participates in a queer liberation march for Black Lives…
آغاز «ماه افتخار» در آمریکا؛ از این ماه چه می دانیم؟
پیشینه «ماه افتخار» به جنبش اعتراضی حقوق دگرباشان در ژوئن سال ۱۹۶۹ به رهبری زنان تراجنسیتی سیاه‌پوست در «استون‌وال این» که یک میخانه و محل تجمع دگرباش‌های جنسی بود باز می گردد. پلیس شهر نیویورک با حمله به این میخانه در محله «گرینویچ ویلج» منهتن، قانونی را اعمال کرد که بنا بر آن فروش مشروبات الکلی به مشتریان دگرباش منع می‌شد.