حقوق شهروندی

FILE - In this Nov. 1, 2008 photo, Iranian human rights lawyer Nasrin Sotoudeh, poses for a photograph in her office in Tehran,…
گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز دوشنبه، ۳۱ خرداد، در بیانیه‌ای ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر را محکوم کردند و خواستار آزادی فوری او شدند. پیشتر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز یکشنبه ۲۳ خرداد با انتشار توییتی در مورد نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران، اعلام کرد خانم ستوده نباید حتی یک روز را در زندان بگذراند.
Aziz Mohammadzadeh, Kolbar
سایت ««شبکه حقوق بشر کردستان» می‌گوید یک کولبر ۲۳ ساله بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی ترکیه، در مناطق مرزی چالدران استان آذربایجان‌غربی کشته شده است.
عکس آرشیوی از گروهی از پناهجویان ایرانی که از طریق آب های اندونزی قصد ورود به استرالیا را داشتند - اردیبهشت ۱۳۹۲
روز یکشنبه سی ام خرداد ماه مصادف با روز جهانی پناهجویان است و حمید نوذری،‌ مسئول کانون پناهندگان ایرانی و افغانستانی در برلین، در گفتگو با صدای آمریکا که شرایط پناهجویان در ترکیه و یونان را وحشتناک و فاجعه‌آمیز اعلام می‌کند.
Kolbar, Sa'edon Ahmadi
طی روزهای گذشته، بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به سوی گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان بانه یک کولبر کشته و یک کولبر دیگر زخمی شدند.
Asaluyeh, Iran
گروهی از کارگران نیروگاه بیدخون در عسلویه در اعتراض به پایین بودن دستمزدها و اجرا نشدن طرح «بیست ده» دست به اعتصاب زدند و محل کار خود را ترک کردند.
Khamenei protege Raisi wins Iran election amid low turnout
بورگان نظامی نرج آباد، اقتصاددان ایرانی‌-آمریکایی، در مطلبی برای «ان بی سی نیوز» درباره موقعیت دشوار آمریکا پس از پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشته است.
قرآن خوانی سعید طوسی در بیت رهبر جمهوری اسلامی
یک شاکی پرونده سعید طوسی، قاری قرآن نزدیک به علی خامنه‌ای، که به تجاوز و آزار جنسی نوجوانانی که نزد او قرآن می‌آموختند متهم است، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضاییه و نامزد ریاست جمهوری در انتخابات ۱۴۰۰، با اشاره به اظهارات او در مناظره مبنی بر شنیدن و نادیده گرفتن انتقادها، نوشته است که نه‌ تنها رئیسی برای «رسیدگی عادلانه» به پرونده سعید طوسی «هیچ کاری» نکرده، بلکه به متخلفان «مسئولیت هم داده است» و نحوه برخورد رییس قوه قضاییه با این پرونده «محک خیلی خوبی برای اثبات صدق سخنان» او است.
In this picture made available by Young Journalists Club, YJC, presidential candidate for June 18, elections Ebrahim Raisi…
در آمریکا «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» با اشاره به سخنان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در خصوص لغو احتمالی تحریم‌های غیرهسته ای ایران در صورت بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵، خواستار ادامه تحریم «ابراهیم رئیسی» در دولت جو بایدن شده است.
International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia
در حالی که کمتر از دو روز به برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده‌، خبرهای مختلف حاکی از افزایش آمار شهروندان ایرانی است که تمایلی به شرکت در انتخابات ندارند. از سوی دیگر گروهی از کنشگران جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی داخل و خارج از کشور نیز سخن از تحریم انتخابات می‌زنند و می‌گویند با رای دادن تغییری در شرایط حاکم بر ایران ایجاد نمی‌شود.
Mehran Raeof Prisoner Activist
یکی از نزدیکان مهران رئوف شهروند ایرانی بریتانیایی و فعال کارگری زندان در ایران، در رابطه با دومین جلسه دادگاه این زندان دو تابعیتی به صدای آمریکا گفت،‌ دادگاه به صورت غیرعلنی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با حضور مصطفی نیلی وکیل پرونده و دیگر متهمان پرونده برگزار شده است.
Mehran Raeof Prisoner Nahid Taghavi Activist
دومین جلسه دادگاه ناهید تقوی شهروند ایرانی-آلمانی و مهران رئوف، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، روز یکشنبه برگزار شد.
Robert Malley
ستوده از داخل زندان هم به حمایت از رفتار انسانی با زندانیان سیاسی ادامه می دهد. او نباید حتی یک روز را در زندان بگذراند
Ali Arjangi, Juvenile, Iran
علی ارژنگی، کودک- مجرم زندانی در ایران که گفته می‌شود در ۱۷ سالگی به ارتکاب «قتل عمد» متهم و در صف اعدام قرار گرفته، در زندان مرکزی اردبیل دست به خودکشی زده است.
Amirsalar Davodi, Lawyer, Iran
امیر سالار داودی، وکیل پرونده‌های حقوق بشری در ایران که اواخر آبان سال ۹۷ با مراجعه ضابطین دادگستری به دفترش بازداشت و پس از مدتی توسط دادگاه انقلاب به ۳۰ سال زندان محکوم شده بود با تودیع قرار وثیقه از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.
Esmaeil Gerami, Iran Prisoner
اسماعیل گرامی، از بازنشستگان معترض به وضعیت معیشتی در ایران که از اواسط فروردین ماه سال جاری در بازداشت به سر می‌برد، توسط دادگاه انقلاب به تحمل پنج سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، و جریمه نقدی محکوم شد.