حقوق شهروندی

Meisam Jolani, Ali Kheirjou, Activist, Iran
علی خیرجو و میثم جولانی، دو فعال آذربایجانی (ترک)، توسط دادگاه کیفری دو اردبیل مجموعا به چهار ماه زندان و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.
Saeid Masouri, Prisoner, Iran
یک زندانی سیاسی در ایران بیش از ۲۰ سال است که بدون حتی یک روز مرخصی، در زندان به سر می‌برد.
Reza MihanDoust, Iran, Human rights
ندا میهن‌دوست خواهر رضا (نوید) میهن‌دوست، نویسنده و کارگردان ایرانی که به تازگی توسط دادگاه انقلاب به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده است، می‌گوید که یکی از مصادیق اتهامات عنوان شده ارتباط دوستی و خانوادگی آقای میهن‌دوست با مسیح علینژاد، مجری و مفسر برنامه تبلت صدای آمریکا، و برادر او علیرضا علینژاد است.
Salar Taher Afshar, Activist, Iran
آقای طاهر افشار طی حکمی توسط شعبه دو دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی شیخلو به اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» و «اقدام به تشکیل تجمعات خلاف قانون» مجموعا به چهار سال زندان محکوم شده است.
US State Department Spokeswoman, Morgan Ortagus - مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز یکشنبه ۲۱ دی خواستار آزادی فوری مراد طاهباز، فعال آمریکایی ایرانی‌تبار محیط زیست زندانی در ایران، شد.
Molavi Abdul Hamid, Zahedan, Iran
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نامه‌ای انتقادی با پرداختن به مشکلات و نگرانی‌های اهل سنت در ایران، گفت که شرایط اهل سنت ایران در ۴۲ سال گذشته در ایران موجب شده که آنها احساس کنند «شهروند درجۀ چندم به‌حساب می‌آیند.»
PS752, Iran, Ukraine
یک سال از فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین بر اثر اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران و جان باختن ۱۷۶ سرنشین آن می‌گذرد؛ سرنشینانی که عمدتا دارای تابعیت دوگانه ایران و کانادا بودند.
PS752, Iran, Ukraine
یک سال از فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین بر اثر اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران و جان باختن ۱۷۶ سرنشین آن می‌گذرد. اما مقامات جمهوری اسلامی هنوز گزارش دقیقی در رابطه با این فاجعه و مقصران آن به مراجع بین‌المللی ارائه نکرده‌اند.
Arash Ganji, Activist
ناصر زرافشان، وکیل مدافع آرش گنجی، در رابطه با حکم صادره به صدای آمریکا گفت که اتهامات عنوان شده در پرونده موکلش هیچ ارتباطی به مضمون پرونده ندارد.
Mohammad Hassan Rezaei, Juvenile, Death penalty, Iran, Human rights
محمدحسن رضایی، کودک-مجرمی که در زمان وقوع جرم انتسابی ۱۶ سال سن داشت، سحرگاه روز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ، پس از دستکم ۱۴ سال در زندان مرکزی رشت (لاکان) اعدام شد.