حقوق شهروندی

Khamenei protege Raisi wins Iran election amid low turnout
بورگان نظامی نرج آباد، اقتصاددان ایرانی‌-آمریکایی، در مطلبی برای «ان بی سی نیوز» درباره موقعیت دشوار آمریکا پس از پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشته است.
قرآن خوانی سعید طوسی در بیت رهبر جمهوری اسلامی
یک شاکی پرونده سعید طوسی، قاری قرآن نزدیک به علی خامنه‌ای، که به تجاوز و آزار جنسی نوجوانانی که نزد او قرآن می‌آموختند متهم است، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضاییه و نامزد ریاست جمهوری در انتخابات ۱۴۰۰، با اشاره به اظهارات او در مناظره مبنی بر شنیدن و نادیده گرفتن انتقادها، نوشته است که نه‌ تنها رئیسی برای «رسیدگی عادلانه» به پرونده سعید طوسی «هیچ کاری» نکرده، بلکه به متخلفان «مسئولیت هم داده است» و نحوه برخورد رییس قوه قضاییه با این پرونده «محک خیلی خوبی برای اثبات صدق سخنان» او است.
In this picture made available by Young Journalists Club, YJC, presidential candidate for June 18, elections Ebrahim Raisi…
در آمریکا «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» با اشاره به سخنان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در خصوص لغو احتمالی تحریم‌های غیرهسته ای ایران در صورت بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵، خواستار ادامه تحریم «ابراهیم رئیسی» در دولت جو بایدن شده است.
International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia
در حالی که کمتر از دو روز به برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده‌، خبرهای مختلف حاکی از افزایش آمار شهروندان ایرانی است که تمایلی به شرکت در انتخابات ندارند. از سوی دیگر گروهی از کنشگران جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی داخل و خارج از کشور نیز سخن از تحریم انتخابات می‌زنند و می‌گویند با رای دادن تغییری در شرایط حاکم بر ایران ایجاد نمی‌شود.
Mehran Raeof Prisoner Activist
یکی از نزدیکان مهران رئوف شهروند ایرانی بریتانیایی و فعال کارگری زندان در ایران، در رابطه با دومین جلسه دادگاه این زندان دو تابعیتی به صدای آمریکا گفت،‌ دادگاه به صورت غیرعلنی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با حضور مصطفی نیلی وکیل پرونده و دیگر متهمان پرونده برگزار شده است.
Mehran Raeof Prisoner Nahid Taghavi Activist
دومین جلسه دادگاه ناهید تقوی شهروند ایرانی-آلمانی و مهران رئوف، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، روز یکشنبه برگزار شد.
Robert Malley
ستوده از داخل زندان هم به حمایت از رفتار انسانی با زندانیان سیاسی ادامه می دهد. او نباید حتی یک روز را در زندان بگذراند
Ali Arjangi, Juvenile, Iran
علی ارژنگی، کودک- مجرم زندانی در ایران که گفته می‌شود در ۱۷ سالگی به ارتکاب «قتل عمد» متهم و در صف اعدام قرار گرفته، در زندان مرکزی اردبیل دست به خودکشی زده است.
Amirsalar Davodi, Lawyer, Iran
امیر سالار داودی، وکیل پرونده‌های حقوق بشری در ایران که اواخر آبان سال ۹۷ با مراجعه ضابطین دادگستری به دفترش بازداشت و پس از مدتی توسط دادگاه انقلاب به ۳۰ سال زندان محکوم شده بود با تودیع قرار وثیقه از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.
Esmaeil Gerami, Iran Prisoner
اسماعیل گرامی، از بازنشستگان معترض به وضعیت معیشتی در ایران که از اواسط فروردین ماه سال جاری در بازداشت به سر می‌برد، توسط دادگاه انقلاب به تحمل پنج سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، و جریمه نقدی محکوم شد.
رای بی رای - تحریم انتخابات
سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری اسلامی ایران در حالی فرا می‌رسد که آمار شهروندان ایرانی که تمایلی به شرکت در انتخابات ندارند در این دوره نسبت به گذشته افزایش یافته است. در این میان میرحسین موسوی و گروهی از کنشگران سیاسی و مدنی داخل و خارج از کشور نیز از تحریم انتخابات حرف می‌زنند.
Pouran Nazemi, Nahis Shirpishe, Selineh Ahmadi, Narges Mohammadi, Jaefar Azimzadeh
به روزرسانی شده - یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت، مادران پویا بختیاری و ابراهیم کتابدار، از کشته‌شدگان آبان ۹۸، که به همراه برخی از فعالان مدنی در شیراز بازداشت شده‌ بودند، ساعاتی پیش آزاد شدند.
Vahid Afkari, Habib Afkari prisoner, Iran
سعید افکاری با انتشار متنی در توئیتر از «ضرب و شتم شدید» و بازداشت شماری از اعضای خانواده‌اش خبر داد.
راب مالی | Robert Malley | رابرت مالی
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از درگذشت ساسان نیک‌نفس در زندان تهران بزرگ ابراز تاسف کرد. 
ساسان نیک‌نفس
وکیل ساسان نیک‌نفس می‌گوید که برای روشن شدن چگونگی درگذشت این زندانی سیاسی، به همراه اولیای دم او پرونده‌ای را با طرح شکایت «قتل عمد» در دادسرای جنایی ثبت کرده است.