لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۹

معاون سینمایی: فیلم های مذهبی نیازی به مجوز ساخت ندارند


سازنده مستند مذهبی ظهور بسیار نزدیک است: دستگیری زیر فشار روحانیان ارشد
سازنده مستند مذهبی ظهور بسیار نزدیک است: دستگیری زیر فشار روحانیان ارشد

جوادشمقدری معاون سینمایی وزارت ارشاد می گوید: بازبینی و گرفتن مجوز برای تکثیر سی دی فیلم مشمول ساخت مستندهای مذهبی نمی شود.

جواد شمقدری با اشاره به تولید و تکثیر بدون مجوز سی دی مستند مذهبی «ظهور بسیار نزدیک است» افزود: «یک قانون نانوشته و عرفی شده که افراد و مراکزی که محصول مذهبی و دینی تولید و منتشر می‌کنند از اخذ مجوزهای لازم از مراکز ذیربط مانند معاونت سینمایی یا هنری و فرهنگی خود را مبرا می‌دانند.»

جواد شمقدری همچنین با اشاره به دستگیری سازنده مستند «ظهور بسیار نزدیک است» برخورد امنیتی و انتظامی با مشکلات فرهنگی را نادرست دانسته، افزود: «با برخورد امنیتی و انتظامی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و هنری مخالف هستم. به نظر می رسد بعضی برای حل مشکلات و لغزش‌های حوزه فرهنگ ابتدا به سراغ شیوه‌های امنیتی و انتظامی می‌روند.»

معیارهای دوگانه بکارگرفته شده از سوی وزارت ارشاداسلامی در زمینه معافیت فیلم های «مذهبی» از دریافت مجوز وزارت ارشاد یکی از مواردی ست که مورد اعتراض منتقدان قرار گرفته است.

منتقدان می گویند: وادار کردن سازندگان فیلم به دریافت مجوز فیلم یعنی انطباق ساختار هنری با دید و سلیقه ماموران ممیزی. اما معلوم نیست چرا وزارت ارشاد بنا به کدام مصلحت سرمایه های هزینه شده در چندین فیلم سینمایی را به نابودی کشانده و اجازه نمایش عمومی فیلم را نمی دهد، از آنسو یک مستند مذهبی را که به طرز مبالغه آمیزی به تمجید مقامات عالیه نظام پرداخته، زمانی ممنوع کرده که محتویات مذهبی آن اعتراضات روحانیان سنتی قم و حتا نجف را به دنبال داشته است.

دومین دوگانگی مدیران وزارت ارشاداسلامی به موضعگیری البته این بار درست ناکارآمدی برخورد امنیتی و انتظامی با مشکلات فرهنگی باز می گردد.

منتقدان می گویند اگر برخورد امنیتی انتظامی با مشکلات فرهنگی کارساز نبوده و نباید به کارگرفته شود، وزارت ارشاد پاسخ دهد چرا پس از انتشار گزارش یکسویه خبرگزاری فارس علیه نمایش «هداگابلر» مقامات وزارت ارشاداسلامی به جای حل مشکل از طریق عادی، اجازه دادند نیروهای امنیتی و انتظامی وارد میدان شده و کارگردان نمایش دستگیر و در دادگاه انقلاب مورد بازجویی قرارگیرد؟

XS
SM
MD
LG