لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

حذف یک کنسرت کردی زنان از برنامه های تالار وحدت


حذف یک کنسرت کردی زنان از برنامه های تالار وحدت
حذف یک کنسرت کردی زنان از برنامه های تالار وحدت

مدیران تالار وحدت یک گروه موسیقی کوبایی را جایگزین گروه موسیقی زنان کرده اند.

خبرگزاریهای دولتی ایرنا و فارس گزارش کرده بودند: گروه موسيقی سنتی وكردی ژيوار بیستم آبان ماه در تالار وحدت روی صحنه می رود.

بنا به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا این کنسرت همراه با حرکات آیینی و سنتی استان کردستان و به سرپرستی ژیوار شیخ الاسلامی برای بانوان برگزار خواهد شد. در این کنسرت قطعاتی همچون مه رویان، افسون چشم، سروروان، ساز آواز و چهار مضراب در بخش سنتی و قطعات عروس، حلاله کویستان، هیوا، کرازرده، کابوکی در قسمت کردی اجرا می شود.

نوازندگان اين كنسرت آزاده صادق تبار اهيرتار ، رزيتا جميان سنتور ، سونيا نظامی كمانچه ، نازنين قاسمی عود ، مريم ملا تنبك ، عسل ملك زاده دف و آرزو كوچكان دهل هستند و بخش حركات آيينی - سنتی وكردی اين كنسرت را نيز، هنرمندانی چون هيرو شيخ الاسلامی و شهرزاد شيخ الاسلامی اجرا خواهند کرد.

اما روز سه شنبه خبرگزاریها گزارش کردند: مدیران تالار وحدت با تغییر برنامه، و بدون اطلاع و توافق سرپرست گروه موسیقی ژیوار، کنسرت بیست و یکم آبان این گروه را حذف کرده و آنان را روانه فرهنگسرای نیاوران کرده اند تا در روزهای سیزدهم و چهاردهم آبان ماه و بدون هیچگونه برنامه ریزی به اجرای برنامه بپردازند.

مدیران تالار وحدت یک گروه موسیقی کوبایی را جایگزین گروه کردی در بیست و یکم آبان ماه کرده اند.

ژيوار شيخ اسلام، خواننده و سرپرست گروه موسيقی ژيوار، در گفتگو با خبرنگار ايلنا، با اعلام اين خبر گفت: متاسفانه مسئولان تالار وحدت برخورد شايسته‌ای با گروه‌های بانوان ندارند و اغلب برنامه‌ها به برنامه ما ترجيح داده می‌شود.

ژیوار افزود: گروه حدود يك سال برای اين برنامه زحمت كشيد و این تاریخ را برای برگزاری كنسرت اعلام كرد، اما متاسفانه يك گروه كوبايی جای ما را گرفت و فرصت اجرای ما در روز بیست و یکم آبان ماه در تالار وحدت به آن گروه داده شد.

وی ادامه داد‍: برای اين برنامه هيچ اطلاعی به ما داده نشد و ما را درحالی برای اجرای برنامه به فرهنگسرای نياوران پاس دادند كه مديران اين فرهنگسرا نيز هيچ اطلاعی از تصميم تالار وحدت نداشتند.

حذف برنامه های از پیش تعیین شده گروه های موسیقی از سوی وزارت ارشاد اسلامی دارای پیشینه است و بسیاری از سرپرستان گروه های موسیقی می گویند تا شب برنامه مطمئن به اجرای برنامه نیستیم و هرکس می تواند با یک تلفن تهدید آمیز برنامه های موسیقی را حذف کند.

مدیران ارشاداسلامی تاکنون از ارائه پاسخ و توضیحی در برابر این رویه خودداری کرده اند.

XS
SM
MD
LG